Miesięcznik Finansowy BANK – styczeń 2019

Bankowość spółdzielcza / Wydarzenia

W najnowszym numerze BANKU szczególnie polecamy cykl artykułów poświęconych „aferze KNF”. Warto zapoznać się również ze szczegółami prezydenckiego projektu ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych oraz z wywiadem z Jerzym Kwiecińskim, ministrem inwestycji i rozwoju.

MIesięcznik Finansowy BANK 01.2019, górny fragment okładki

W najnowszym numerze BANKU szczególnie polecamy cykl artykułów poświęconych „aferze KNF”. Warto zapoznać się również ze szczegółami prezydenckiego projektu ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych oraz z wywiadem z Jerzym Kwiecińskim, ministrem inwestycji i rozwoju.

Miesięcznik Finansowy BANK – styczeń 2019 #NajbliżejBANKowości

W artykule „Ostatnia bitwa generała” prezentujemy sylwetkę byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Jego aresztowanie związane bezpośrednio z upadkiem SKOK Wołomin komentują: prof. Leszek Balcerowicz, Wojciech Barski, wiceprezes BCC, Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, prof. Janusz Kozioł z Wszechnicy Polskiej Szkoły. Precyzyjnie tłumaczymy problemy ze SKOK Wołomin i upadaniem innych kas, które są prawdziwym tłem zatrzymania byłych szefów KNF: Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka. Nie unikamy w nich oceny powiązań zatrzymania byłego szefa KNF za aferę z Getin Bankiem, a pomysłami szefa BFG na wręcz hurtowe przejmowanie przez banki komercyjne upadających SKOK-ów. Takie działania negatywnie wpłynęłyby na ich wyniki, bo byłyby sfinansowane i tak stale rosnącymi składkami na BFG.

W wywiadzie „Sektor bankowy to kluczowy partner” Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju prezentuje szczegóły rządowego programu Dostępność Plus, Mieszkanie Plus, współpracy z bankami, nowych sposobów na pozyskanie środków na rzecz Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Minister omawia ewolucję polskiego rynku nieruchomości przez wspieranie programu mieszkań na wynajem, instrument finansowy zwany REIT (Real Estate Investment Trust), a także wpływ polityki klimatycznej Brukseli na dalszy rozwój naszej gospodarki. W tym kontekście piszemy o rządowym projekcie elektromobilności oraz o perspektywach  wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) i technologii AR i VR (sztucznej, rozszerzonej rzeczywistości).Polecamy artykuł „O zmianach, które mogą nastąpić (albo nie)” odnoszącym się do  ryzyka wojny handlowej USA z Chinami i UE w roku 2019 i dalszym perspektywom rozwoju globalnego rynku finansowego.

W dziale prawnym miesięcznika publikujemy podsumowanie orzecznictwa TSUE w roku 2018.W nowej sekcji „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”, opisujemy zmiany w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym i o nowych pomysłach na rozwój projektów PPP. Warto także zapoznać się z unikalnym na polskim rynku opracowaniu pt. „Specyfika kościelnych banków spółdzielczych”.W tekście pt. „Przewalutowanie za wszelką cenę” prezentujemy założenia prezydenckiego projektu przewalutowania kredytów frankowych, odnosząc się do jego społecznych kosztów nałożonych zbiorowo na wszystkich podatników. W tej sprawie wypowiedział się dla nas dr. hab. Krzysztof Kalicki.W styczniowym numerze piszemy także o bankowych wolontariuszach programu BAKCYL, Chmurze Krajowej PKO BP i PFR, startupie Edward.ai, który wygrał „Fintech Challenge 2018” podczas konferencji IT@BANK2018 oraz o wielu innych sprawach istotnych dla całego sektora finansowego.Zapraszamy do lektury!

Redakcja

Miesięcznika Finansowego BANK

***

Pełne wydanie miesięcznika jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch S.A., GLM Gajewski, Garmond Press S.A.) oraz elektronicznej (przez aplikację "BANK Miesięcznik Finansowy", portal aleBank.pl oraz eKiosk).Prenumerata: www.aleBank.pl/Prenumerata

www.aleBank.pl/BANK

#MiesięcznikBANK

#NajbliżejBANKowości

Udostępnij artykuł: