Mieszkania na Polach Wilanowskich skrojone na miarę

Finanse i gospodarka

Deweloperzy przestali zasypywać wilanowski rynek wielkimi metrażami - w ostatnich latach znacznie "przycięli" powierzchnię mieszkań, dzięki czemu cała oferta potaniała i dopasowała się do bieżących potrzeb klientów.

Deweloperzy przestali zasypywać wilanowski rynek wielkimi metrażami - w ostatnich latach znacznie "przycięli" powierzchnię mieszkań, dzięki czemu cała oferta potaniała i dopasowała się do bieżących potrzeb klientów.

Choć Miasteczko Wilanów cieszy się dużym powodzeniem wśród osób szukających mieszkań, nowa oferta w tej lokalizacji jest coraz tańsza. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta: deweloperzy zrezygnowali z dużych, luksusowych ofert forsowanych w latach 2006 - 2008, na rzecz lokali mniejszych, dopasowanych "na kieszeń" dzisiejszego klienta. Zamiast powierzchni liczących po 80 czy 90 metrów., sprzedawcy proponują dziś popularne "czterdziestki" czy "pięćdziesiątki", które są znacznie tańsze.

Niecałe dwa lata temu nowe mieszkania w Wilanowie kosztowały, średnio, ok. 650 tys. zł. Obecnie, jak podaje serwis Tabelaofert.pl, ich wyjściowa stawka wynosi ok. 532 tys. zł. Spadła w ciągu dwóch lat aż o 18 proc.

- W trakcie hossy w latach 2006 - 2008, w Miasteczku Wilanów, powstawały duże i drogie mieszkania, dedykowane klientom z zasobnym portfelem. Obecnie, choć lokale na Polach Wilanowskich są nadal relatywnie drogie na tle całej Warszawy, stały się dostępne praktycznie dla każdego - tłumaczy Tomasz Sznajder, wiceprezes Polnordu. - Co więcej, oferta deweloperska jest tak skrojona na miarę dzisiejszego nabywcy, że część lokali oferowanych w nowych inwestycjach Miasteczka Wilanów można kupić przy wsparciu rządowego programu MdM - zaznacza.

Jednocześnie jakość budowanych lokali pozostaje na podobnym poziomie co kilka lat temu - są to na ogół propozycje w wyższym standardzie. Deweloperzy proponują często wykończenie "pod klucz".

Średnie ceny ofertowe za jednopokojowe "M" oscylują w Wilanowie na poziomie 264 tys. zł. Najtańsze zaś kawalerki - jak podaje serwis RynekPierwotny.pl - kosztują ok. 220 - 230 tys. zł. Z kolei dwa pokoje to wydatek 356 tys. zł, przy czym można znaleźć lokale już za 280 tys. zł. Natomiast trzy pokoje kosztują ok. 500 tys. zł. W tym segmencie ceny zaczynają się od ok. 400 tys. zł

- Raczej nie należy się spodziewać spadków cen mieszkań w Miasteczku Wilanów. I chociaż deweloperzy w czasie hossy postawili głównie tu na mieszkaniówkę, trzeba przyznać, że dziś infrastruktura się poprawia, a budowa południowej obwodnicy Warszawy znowu wyraźnie poprawi komunikację, co może odbić się pozytywnie na popularności tego osiedla i cenach lokali - mówi Bartosz Turek, analityk Lion’s Banku.

Polnord, w swej najnowszej inwestycji Wilanów Brzozowy Zakątek, powstającej na terenach Wilanowa Zachodniego, między ulicą Zdrową a Branickiego, proponuje, średnio, 6763 zł brutto za mkw. Na pierwszym etapie deweloper zaprojektował 124 mieszkania o powierzchniach od 28 do 133 mkw. Będą gotowe w 2017 r. Najtańsze lokale kosztują już ok. 216 tys. zł. Co więcej, sporo ofert nawet trzech i czteropokojowych można kupić w ramach programu MdM.

W sprzedaży sukcesywnie będą się pojawiać kolejne projekty realizowane na terenie Miasteczka Wilanów. To odpowiedź na duży apetyt ze strony klientów - według redNet Property Group, już w latach 2010 - 2014, deweloperzy zanotowali wzrost transakcji w Miasteczku Wilanów o 50 proc. I popyt nie słabnie - co kwartał podpisywanych jest w tej okolicy ok. kilkaset nowych umów. Jak zauważają przedstawiciele redNet Consulting Group, struktura oferty odpowiada doskonale potrzebom nabywców - obecnie prawie połowę mieszkań stanowią najbardziej poszukiwane wśród klientów "dwójki", a co czwarte to lokum liczy trzy pokoje.

Z drugiej strony, na Polach Wilanowskich jest coraz mniej wolnych działek pod kolejne budynki. W przyszłości podaż nowych lokali zacznie więc maleć. A to, przy utrzymującym się wysokim popycie, może doprowadzić do podwyżek cen mieszkań.

FedorConsulting

Udostępnij artykuł: