Mieszkania: nadal nic nie zapowiada spadku cen

Multimedia / Nieruchomości / Rynek

Maciej Grabowski, Think Tank HRE
Maciej Grabowski, Think Tank HRE

Maciej Grabowski z HRE Think Tank nie przewiduje w najbliższym miesiącach spadku cen mieszkań. Jak wynika z wartości HRE Index - indeksu koniunktury rynku nieruchomości - zanotowanego w IV kwartale ubiegłego roku i w całym 2018 roku, przed rynkiem mieszkaniowym ciągle nie ma zagrożeń.

#MaciejGrabowski: Spodziewamy się wzrostu cen mieszkań w 2019 roku, ale nie aż tak znacznego jak w roku 2018 #HREIndex

W 2018 roku kiedy kończył się program MdM, kiedy przewidywano wzrost stóp procentowych, część ekspertów zapowiadała szybki spadek cen mieszkań.

Nasz indeks pokazywał coś wręcz przeciwnego. I teraz widać wyraźnie, że to my mieliśmy rację – zauważa Maciej Grabowski  z HRE Think Tank.

Czytaj także: Brak zagrożeń na rynku nieruchomości w IV kwartale 2018 r. Wartość indeksu koniunktury w trendzie wzrostowym

Jedynym niepokojącym sygnałem jest zbliżanie się subindeksu budownictwa do poziomów ostrzegawczych – mówi Maciej Grabowski.

HRE Index – indeks  koniunktury rynku nieruchomości składa się z 4 subindeksów. Jednym z nich jest subindeks budownictwa.  Podaż mieszkań nadąża za popytem, ale z coraz większym trudem.

Bariery związane ze wzrostem podaży są związane z firmami deweloperskimi, budowlanymi, a także z podażą ziemi, sprawnością instytucji odpowiedzialnych za wydawanie pozwoleń na budowę.

Jednocześnie subindeks konsumencki pokazuje wysoki poziom optymizmu konsumentów co dobrze wróży koniunkturze na rynku mieszkaniowym.

Czytaj także: Kredyt ze stałą stopą na 5 lat – rozwiązanie dla młodych rodzin?

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: