Mieszkania – w sierpniu poprawiła się sytuacja sprzedających

Finanse i gospodarka

W minionym miesiącu na wykresie Indeksu Dopasowania Cenowego Emmerson S.A. odnotowany został wyraźny wzrost. Sierpniowy odczyt wskazał wartość 97,7 punktów, najwyższą od początku bieżącego roku.

Metodologia Indeksu opiera się na różnicy pomiędzy początkowymi oraz transakcyjnymi cenami mieszkań z rynku wtórnego, na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych. Zmiany wartości Indeksu umożliwiają ocenę, która z grup – sprzedający, czy kupujący, znajduje się obecnie w uprzywilejowanej sytuacji na rynku. Poziom równowagi znajduje się nieco poniżej 100 punktów. Spadek jego wartości przekłada się na lepszą pozycję nabywców, którzy mogą oczekiwać wyższych upustów cenowych w trakcie negocjacji. W odwrotnej sytuacji, to sprzedający zaczynają odczuwać poprawę.

Zgodnie z tym zanotowany w sierpniu wzrost oznacza, że w ostatnim miesiącu wakacji poprawiło się położenie osób chcących sprzedać mieszkanie. Wprawdzie, aby znaleźć chętnych muszą oni obniżyć pierwotnie ustaloną cenę, ale sam poziom oferowanych upustów jest niższy, niż jeszcze w lipcu. Po mimo takiej zmiany należy jednak zaznaczyć, że obecnie to kupujący nadal znajdują się w lepszym położeniu i to oni tak naprawdę dyktują warunki.

W sierpniu największe upusty cenowe zostały wynegocjowane przez osoby kupujące mieszkania o powierzchni od 60 do 80 mkw. Taki wniosek płynie z analizy transakcji mieszkaniami z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. W wypadku lokali mieszkalnych tej wielkości średnia obniżka kształtowała się na poziomie 4,5% wyjściowej ceny. Trochę mniej, bo równe 4% udało się wytargować nabywcom największych lokali, o metrażu powyżej 80 mkw. Z kolei właściciele najmniejszych mieszkań do 40 mkw., aby znaleźć kupca musieli w minionym miesiącu zejść z ceny przeciętnie o 3,5%. Najtrudniej było przekonać do obniżki osoby wystawiające na sprzedaż lokale z segmentu popularnego, o powierzchni od 40 do 60 mkw. Średnia obniżka ceny takich mieszkań wyniosła 1,8%. Wynika to z faktu, że w tym przedziale znajdują się 2- oraz 3- pokojowe jednostki mieszkaniowe, które standardowo cieszą się największym zainteresowaniem klientów.

110917.mieszkania.550x

Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Udostępnij artykuł: