Mieszkania z wielkiej płyty na wynajem, PFR Nieruchomości rozpoczyna budowę w Toruniu

Inwestycje / Nieruchomości

Toruńskie Mieszkanie Plus, zaprojektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków, które powstaną przy ul. Okólnej. Swoje przyszłe „M” znajdzie tu 320 rodzin - czytamy na stronie internetowej TMP.

Toruń, osiedle przy ul. Okólnej,
Toruń, osiedle przy ul. Okólnej, wizualizacja. Źródło: TMP

Toruńskie Mieszkanie Plus, zaprojektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków, które powstaną przy ul. Okólnej. Swoje przyszłe „M” znajdzie tu 320 rodzin - czytamy na stronie internetowej TMP.

#MieszkaniePlus: Dzięki technologii #Prefabrykacja czas budowy jest krótszy o 30-40%. Inwestycja w Toruniu ma powstać w ciągu ok. 20 miesięcy #Nieruchomości #Inwestycje @PFR_N

 Dla wygody mieszkańców architekci przewidzieli także przestronne zielone dziedzińce, rodzinne place zabaw oraz ponad 380 miejsc postojowych.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne usługi – targowisko, sklepy osiedlowe jak i market spożywczy.

Unikalna technologia budowy

Osiedle powstanie w technologii prefabrykacji, co oznacza, że elementy osiedla zostaną wcześniej przygotowane w fabryce, a następnie zmontowane na miejscu budowy.

Za realizację odpowiada polska firma Pekabex – ceniona także na rynkach europejskich.

W 2019 r. Pekabex sprzedał betonowe elementy do Szwecji o wartości 100 mln zł, kontraktuje też zlecenia w Niemczech i Danii.

Jakość wykonania jest kontrolowana w warunkach fabrycznych. Elementy inwestycji nie powstają na placu budowy. Ich jakość można znacznie lepiej kontrolować.

Czas budowy jest krótszy o 30-40%. Inwestycja w Toruniu ma powstać w ciągu ok. 20 miesięcy.

Czytaj także: Połowa nowych mieszkań z wielkiej płyty jeszcze w tej dekadzie?

Toruń, budowa osiedla przy ul. Okólnej.
Toruń, budowa osiedla przy ul. Okólnej. Źródło: PFR Nieruchomości

Terminowość

Na plac budowy wjeżdżają już gotowe elementy, więc harmonogram realizacji inwestycji nie jest w tak dużym stopniu zależny od bieżącej koniunktury i podaży pracowników.

Osiedle znajduje się w pasie historycznych fortyfikacji. W ramach inwestycji odtwarzana jest tzw. droga forteczna prowadząca do fortu na południu obrzeży Torunia.

Przy głównym wjeździe do osiedla znajdzie się plac – centrum spotkań mieszkańców – z zielenią, ławeczkami i posadzką, która zapewni wiele radości dzieciom, będzie bowiem dostosowana do rysowania kredą.

Osiedle obejmie osiem kameralnych budynków, po 40 mieszkań w każdym (w tym po dwa mieszkania dostosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową).

Wejście do każdego z budynków prowadzi przez niewielki pawilon, rozświetlony dzięki przeszkleniom. Mimo niskiej zabudowy, w budynkach są windy.

Dla rowerzystów

Bezpośrednio z zewnątrz będzie można wejść do rowerowni, dostępnej w każdym budynku. Dodatkowo na terenie osiedla postawimy stojaki. Wzdłuż ul. Andersa prowadzi ścieżka rowerowa – wprost na teren osiedla.

Dla dzieci

Na plac zabaw przeznaczono ponad 120 mkw. Stanie tu huśtawka z koszem, wieża wspinaczkowa ze zjeżdżalnią, piaskownica, a także bujak dla najmłodszych. Plac zabaw zostanie wygrodzony, a wokół zasadzimy drzewa, które w przyszłości zapewnią ochronę przed słońcem.

Mieszkania

Wśród 320 mieszkań znajdą się lokale od 1 do 3-pokojowych. Do części z nich przynależą balkony lub ogródki (wygrodzone systemowym ogrodzeniem i obsadzone żywopłotami).

Wykończenie pod klucz

Wszystkie mieszkania zostaną wykończone w standardzie podstawowym pod klucz. Lokatorzy zastaną w nich:

    panele podłogowe

    glazurę, terakotę i biały montaż w łazience

    drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

    ściany pomalowane na biało.

W salonie, jeżeli jest połączony z aneksem kuchennym, zostaną położone panele i terakota. Po stronie najemców będzie zakup mebli, zabudowy kuchennej oraz sprzętu RTV/AGD.

Czytaj także: Budowa mieszkań może kosztować o 20 procent mniej

Udogodnienia

16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Do udogodnień należą m.in.: powiększony metraż łazienki, kabina prysznicowa, poszerzone korytarze i otwory drzwiowe.

W łazienkach znajdą się natryski w poziomie posadzki, armatura dogodna dla osób na wózkach, uchwyty oraz specjalne zasłony prysznicowe.

Będzie tu także instalacja przyzywowa z sygnalizatorem na korytarzach.

Budowa rozpoczęła się jesienią 2020 r.

Przyjmowanie wniosków o najem mieszkań z rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju rozpoczyna się zazwyczaj około 6 miesięcy przed zakończeniem budowy.

Planowo budowa inwestycji w Toruniu zakończy się w III kw. 2022 r., zatem należy przyjąć, że nabór ruszy w I kw. 2022 r.

Czytaj także: Mniej niż rok od wbicia łopaty w ziemię do odbioru kluczy do mieszkania

Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij artykuł: