Mieszkanie Plus: nowy wymiar projektowania, pierwsze osiedle realizowane w technologii BIM

Inwestycje / Nieruchomości / Technologie i innowacje

BIM (Building Information Modeling) opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się w trakcie budowy i użytkowania budynku ‒ podkreśla PFR Nieruchomości.

Warszawa, ul. Ratuszowa - wizualizacja
Warszawa, ul. Ratuszowa - wizualizacja. Źródło: BE DDJM

BIM (Building Information Modeling) opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się w trakcie budowy i użytkowania budynku ‒ podkreśla PFR Nieruchomości.

#EdytaAndrejczyk: #BIM pomaga koordynować współpracę pomiędzy inwestorem, projektantami i wykonawcą. Stwarza również możliwość szybkiego opracowania symulacji różnych wersji projektu #MieszkaniePlus #NoweTechnologie @PFR_N

Osiedle, które powstanie przy ul. Ratuszowej w Warszawie, będzie pierwszą inwestycją spółki PFR Nieruchomości projektowaną w tej technologii.

Inwestycja będzie realizowana na niespełna 2 hektarowej działce pomiędzy ul. Jagiellońską i ul. Tadeusza Borowskiego, którą spółka PFR Nieruchomości w ubiegłym roku zakupiła od Poczty Polskiej S.A.

Na terenie, na którym dziś znajdują się budynki przemysłowe i magazynowe powstanie nowe osiedle z około 520 mieszkaniami na wynajem.

Planowane założenie to 3 budynki pięcio- i siedmiokondygnacyjne, które swoim kształtem i wyglądem będą korespondować z istniejącą zabudową, zwłaszcza z wpisanym do rejestru zabytków osiedlem Praga II.

Czytaj także: Mieszkania z wielkiej płyty na wynajem, PFR Nieruchomości rozpoczyna budowę w Toruniu

Architekci wyłonieni z konkursu

Warszawskie osiedle projektuje pracownia BE DDJM, która jest częścią międzynarodowego konsorcjum Baumschlager Eberle Architekten. Krakowscy projektanci są laureatami konkursu urbanistyczno-architektonicznego zorganizowanego przez spółkę PFR Nieruchomości. Architekci opracowują dokumentację projektową przy zastosowaniu technologii BIM.

‒ BIM to gorący temat dla wszystkich tych, którzy interesują się zastosowaniem nowoczesnych technologii i cyfryzacji w budownictwie. To technologia obejmująca  planowanie, projektowanie, zarządzanie i prowadzenie budowy za pomocą odpowiednich narzędzi informatycznych i standardów.

Pomaga koordynować współpracę pomiędzy inwestorem, projektantami i wykonawcą. BIM stwarza również  możliwość szybkiego opracowania symulacji różnych wersji projektu, w celu wybrania optymalnego  rozwiązania – podkreśla Edyta Andrejczyk, Dyrektor Biura Standaryzacji i Nowych Technologii w PFR Nieruchomości S.A.

BIM: Projektowanie, nadzór i kontrola

W przypadku projektu przy ul. Ratuszowej, dzięki dostępowi do aktualnego modelu 3D, możliwe będzie bieżące śledzenie postępów prac projektowych, efektywne nadzorowanie i zarządzanie całym procesem.

‒ Zmiany wprowadzane w projekcie będą nanoszone bezpośrednio w modelu i automatycznie odzwierciedlane w dokumentacji projektowej 2D, a także w zestawieniach. Dzięki tej automatyzacji unikniemy niespójności dokumentacji oraz przyspieszymy generowanie raportów ilościowych.

BIM to także narzędzie do efektywnej komunikacji między projektantem a inwestorem, co ma bezpośredni wpływ na jakość realizowanych projektów w tej technologii. Docelowo model BIM  Warszawa Ratuszowa jako baza danych będzie wykorzystywany do zarządzania  budynkiemdodaje Edyta Andrejczyk.

Czytaj także: Rada Ministrów: dopłaty do wynajmowanych mieszkań, zmiany w budownictwie społecznym i w Krajowym Zasobie Nieruchomości

Pół tysiąca mieszkań, przestrzeń usługowa i przedszkole

Osiedle przy ul. Ratuszowej w Warszawie to jedna z najlepszych lokalizacji inwestycji w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Mieszkania powstaną w sąsiedztwie Parku Praskiego, warszawskiego ogrodu zoologicznego i węzła komunikacyjnego z przystankami tramwajowymi, autobusowymi, stacją drugiej linii metra i stacją kolejową „Warszawa Wileńska”. Odległość osiedla od warszawskiego Starego Miasta to około 2 kilometry.

Przy ul. Ratuszowej powstanie nie tylko ponad pół tysiąca mieszkań, ale także przestrzeń usługowa, przedszkole, centrum aktywności i plac sąsiedzki. Planowanym terminem rozpoczęcia budowy jest przełom 2021 i 2022 roku.

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w budowie. Najbliższe plany inwestycyjne spółki to uruchomienie kolejnych inwestycji w Oławie, Sianowie, Nowym Targu i Zgorzelcu. Wszystkie wymienione projekty są na etapie pozyskiwania Generalnych Wykonawców.

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania.

Spółka PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi.

Czytaj także: PFR Nieruchomości: 108 mieszkań w Świdniku bez poślizgu, będą gotowe w 2021 r.

Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij artykuł: