Mieszkanie Plus: rozpoczyna się nabór w pięciu miastach, dla 1040 najemców

Inwestycje / Nieruchomości

Kraków, Radom, Dębica, Łowicz i Mińsk Mazowiecki to lokalizacje, w których w drugim kwartale 2021 roku wystartują rekrutacje do mieszkań realizowanych przez PFR Nieruchomości S.A. w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Nabory będą dotyczyły w sumie 1040 mieszkań.

Mieszkanie Plus, Dębica.
Mieszkanie Plus, Dębica. Źródło: PFR Nieruchomości

Kraków, Radom, Dębica, Łowicz i Mińsk Mazowiecki to lokalizacje, w których w drugim kwartale 2021 roku wystartują rekrutacje do mieszkań realizowanych przez PFR Nieruchomości S.A. w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Nabory będą dotyczyły w sumie 1040 mieszkań.

Uruchomione w ciągu najbliższych trzech miesięcy nabory obejmują inwestycje, których budowa zakończy się jeszcze w 2021 roku lub na początku 2022 roku. Wszystkie będą przeprowadzane w ścisłej współpracy z samorządami.

Kryteria samorządowe i …

Na kryteriach społecznych, które ustaliły rady miejskie we wszystkich wymienionych lokalizacjach, będzie opierała się pierwsza część naboru. Składający wniosek będą otrzymywali punkty. Ich liczba będzie zależała od wielu czynników – sytuacji rodzinnej, miejsca zamieszkania i odprowadzania podatków, wieku, a nawet – w niektórych lokalizacjach – wykształcenia.

Nie ma dwóch takich samych naborów, każdy z nich ma bardzo lokalny charakter

Szczegółowe kryteria wraz z punktacją znajdują się w uchwałach opublikowanych w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych samorządów.

Mieszkanie Plus, Radom
Mieszkanie Plus, Radom. Źródło: PFR Nieruchomości

Czytaj także: Mieszkanie Plus: Nowy Nikiszowiec nominowany do unijnej nagrody im. Miesa van der Rohe

‒ Oddajemy pierwszy etap naboru w ręce samorządów, bo to one najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności. Przyjmowane uchwały najczęściej premiują rodziny z dziećmi, młodych na starcie życiowym, osoby niepełnosprawne czy seniorów.

Miasta mają pełną autonomię w ustalaniu preferencji

To nas cieszy ponieważ są to kryteria spójne z misją naszej spółki polegającą na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób, które z różnych względów są wykluczone z komercyjnego rynku.

Należy podkreślić, że miasta mają pełną autonomię w ustalaniu preferencji, np. krakowski samorząd podjął decyzję o dodatkowych punktach dla absolwentów wyższych uczelni, z kolei łowicki będzie premiował osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Nie ma dwóch takich samych naborów, każdy z nich ma bardzo lokalny charakter przyznaje Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A. odpowiedzialna za pion najmu.

… kryteria zdolności czynszowej

Poza społeczną częścią naboru, za którą odpowiadają samorządy, wnioskujący będą weryfikowani pod kątem posiadania  tzw. „zdolności czynszowej” czyli czy będą w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania.

Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.

Mieszkanie Plus, Kraków.
Mieszkanie Plus, Kraków. Źródło: PFR Nieruchomości

Czytaj także: Mieszkanie Plus we Wrocławiu: w 2021 roku niemal tysiąc lokali w projektowaniu i w budowie

Jeszcze trwa do 15 kwietnia nabór w Świdniku

Od początku 2021 roku spółka PFR Nieruchomości uruchomiła dwa nabory do mieszkań. Pierwszy z nich to rekrutacja do 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec prowadzona wspólnie z katowickim samorządem. W ciągu trzech tygodni wpłynęło 2116 zgłoszeń, co przełożyło się na ponad czterech chętnych na jedno mieszkanie.

PFR Nieruchomości S.A. zaoferowała już najemcom ponad tysiąc mieszkań. Ponadto spółka posiada w największych polskich miastach blisko 2 tysiące mieszkań Funduszu Mieszkań na Wynajem

Drugą lokalizacją, w której ruszył nabór jest Świdnik. Po nieco ponad dwóch tygodniach od jego startu w połowie marca, liczba wnioskujących sięga niemal 800 aplikacji na 108 oferowanych mieszkań. Nabór w Świdniku potrwa do 15 kwietnia.

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Świdniku: posiadacze książeczek mieszkaniowych z dodatkowymi punktami w naborze

PFR Nieruchomości S.A. zaoferowała już najemcom ponad tysiąc mieszkań m.in. w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu czy Kępicach. Kolejne niemal 2,5 tysiąca znajduje się w budowie w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Łowicz, Zamość czy Radom.

Poza mieszkaniami w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, spółka posiada w największych polskich miastach blisko 2 tysiące mieszkań Funduszu Mieszkań na Wynajem, co czyni z niej lidera na rynku najmu instytucjonalnego w Polsce.

Więcej informacji na:

www.nieruchomosci.pfr.pl

www.mplus.pl

Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij artykuł: