Mieszkanie Plus w Gdyni: ponad 13 chętnych na jeden lokal

Nieruchomości

Niemal 2,3 tys. osób chce zamieszkać w Mieszkaniu Plus w Gdyni. To ponad 13 osób na jedno mieszkanie. Najpopularniejsze są mieszkania 2-pokojowe – o taki lokal wnioskuje 40 proc. Aż 86 proc. chce stopniowo dochodzić do własności lokalu, a najczęściej wybieranym standardem wykończenia jest ten podstawowy – 65 proc.

Panprama Gdyni
Fot. stock.adobe.com/morissfoto

Niemal 2,3 tys. osób chce zamieszkać w Mieszkaniu Plus w Gdyni. To ponad 13 osób na jedno mieszkanie. Najpopularniejsze są mieszkania 2-pokojowe – o taki lokal wnioskuje 40 proc. Aż 86 proc. chce stopniowo dochodzić do własności lokalu, a najczęściej wybieranym standardem wykończenia jest ten podstawowy – 65 proc.

Niemal 2,3 tys. osób chce zamieszkać w Mieszkaniu Plus w Gdyni. To ponad 13 osób na jedno mieszkanie #MieszkaniePlus #Gdynia

– W ramach gdyńskiego Mieszkania Plus zebraliśmy niemal 2,3 tys. wniosków. To pokazuje jak bardzo ludzie potrzebują tego programu, a nasza decyzja o realizacji inwestycji była słuszna. Kluczową rolę odegrały także władze miasta – bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić naboru na tę skalę. Teraz czeka nas proces weryfikacji zgłoszeń tak, aby zamieszkały w nim rodziny, które spełnią kryteria wymagane przez PFR Nieruchomości i Miasto Gdynię  – powiedział Tomasz Górnicki, członek zarządu PFR Nieruchomości.

Nabór wniosków już się skończył

Skończony nabór wniosków oznacza, że przed urzędem miasta i PRF Nieruchomości staje teraz kolejne wyzwanie – weryfikacja złożonych dokumentów. Po pierwsze urzędnicy muszą sprawdzić, czy wnioskujący dostarczyli komplet dokumentów i oświadczeń, posiadają zdolność czynszową, a także przydzielić punkty zgodnie z uchwałą Rady Miasta.

- Jako miasto w pełnym stopniu podołaliśmy wyzwaniu, którym było odebranie tak ogromnej liczby wniosków od potencjalnych przyszłych mieszkańców. Rozwiązania przygotowane na ten okres sprawdziły się. Warto przypomnieć, że już pierwszego dnia naboru otrzymaliśmy blisko 700 wniosków, później potencjalni najemcy musieli dostarczyć jeszcze komplet dokumentów. Przez cały ten czas urząd był przygotowany także na zainteresowanych, którzy woleli osobiście skonsultować się ze specjalistami w trzech punktach informacyjnych, co znacznie ułatwiło sprawę - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.Osiedle położone w spokojnej okolicy poza centrum, przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki w Gdyni, jest częścią ogólnopolskiego programu Mieszkanie Plus. Inwestycja to 172 komfortowe i funkcjonalne mieszkania, usytuowane w sześciu czterokondygnacyjnych budynkach o nowoczesnej architekturze. Przyszli najemcy mają do wyboru mieszkania od 1- do 5-pokojowych. Mogą również zdecydować się na opcję najmu, a także najmu z dojściem do własności w różnych okresach – 15, 20, 25, 30 lat.

Program Mieszkanie Plus 

Mieszkanie Plus jest szerokim zbiorem działań - inwestycyjnych i legislacyjnych - podejmowanych przez Rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym.Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.W ramach programu Mieszkanie Plus oddano już do użytkowania 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym kwartale przyszłego roku najemcy wprowadzą się do Mieszkania Plus w Gdyni, Wałbrzychu oraz Kępicach. Już niebawem –  18 grudnia – rozpocznie się nabór na 192 mieszkania w Wałbrzychu.

Źródło: PFR Nieruchomości

Udostępnij artykuł: