Mieszkanie Plus w Gdyni: rusza ankieta dla zainteresowanych mieszkaniami

Nieruchomości

Od 26 września do 14 października wszyscy zainteresowani mieszkaniami na osiedlu wybudowanym w Gdyni w ramach rządowego programu mogą wypełnić ankietę opublikowaną na stronie www.mieszkanieplusgdynia.pl.

Klucze leżące na planach budowy mieszkania
Fot. stock.adobe.com/franz massard

Od 26 września do 14 października wszyscy zainteresowani mieszkaniami na osiedlu wybudowanym w Gdyni w ramach rządowego programu mogą wypełnić ankietę opublikowaną na stronie www.mieszkanieplusgdynia.pl.

Pierwsze klucze zostaną przekazane mieszkańcom w styczniu 2019 roku #MieszkaniePlus #Gdynia #BGKNieruchomości #BGKN @BGK_N @MiastoGdynia

Do dyspozycji przyszłych najemców są 172 mieszkanie w sześciu czterokondygnacyjnych budynkach. Ich powierzchnia - od 28 do 107 m2, a także struktura - od kawalerek do mieszkań 5 -pokojowych -  odpowiada potrzebom różnych grup najemców.

Pierwsze klucze zostaną przekazane mieszkańcom w styczniu 2019 roku.

Celem uruchomionej ankiety jest zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus w Gdyni. Wśród pytań znajdują się zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności, a także standardu wykończenia lokalu. Ankieta jest dostępna na stronie internetowej dedykowanej gdyńskiej inwestycji, a także w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Gdyni.

- Programem Mieszkanie Plus zainteresowaliśmy się jako jedna z pierwszych gmin w Polsce. To program odpowiadający na potrzeby bardzo dużej grupy społeczeństwa, która dotąd była dla systemu „niewidzialna”. Dziś mamy dla takich osób i rodzin ciekawą ofertę. Lokale wybudowane w dobrym standardzie położone są w atrakcyjnej dzielnicy, doskonale skomunikowanej z całym Trójmiastem. Gmina już projektuje kolejne inwestycje, w tym wydłużenie linii autobusowej oraz nową szkołę. – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.I dodaje - Chciałbym podkreślić, że zaangażowanie gminy ma jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt. Bez niego, nie byłoby rządowych dopłat do czynszów. Ustawa przewiduje, że można z nich korzystać wyłącznie wtedy, gdy umowę z inwestorem zawrze gmina. Dzięki temu, że zdecydowaliśmy się na ten krok, gdynianie będą mieszkać taniej. W najbliższych dniach urzędnicy UM Gdyni przeprowadzą w ścisłej współpracy z BGKN ankietę, która da odpowiedź na pytanie, jakie są preferencje mieszkańców. W kolejnych tygodniach rozpocznie się prowadzony przez miasto nabór wniosków.

Proces rekrutacyjny ruszy 19 października

Na podstawie wyników badania inwestor podejmie decyzję dotyczącą proporcji pomiędzy mieszkaniami oddawanymi w stanie deweloperskim a wykańczanymi w standardzie „pod klucz”. Ankieta nie stanowi części procesu rekrutacyjnego, który ruszy 19 października. Podstawowym kryterium, który będzie musiał spełnić przyszły najemca jest tzw. zdolność czynszowa, która określa możliwości finansowe rodziny pod kątem terminowego opłacania czynszu o danym metrażu. Kryteria społeczne, które opracował gdyński samorząd, zostaną poddane pod głosowanie na dzisiejszej sesji Rady Miasta.- Pierwsza łopata pod budowę osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus w Gdyni została wbita nieco ponad rok temu. Już w styczniu zaoferujemy nowoczesne, komfortowe i funkcjonalne mieszkania o atrakcyjnym czynszu – podkreśla Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Liczę na to, że mieszkania w Kaczych Bukach spotkają się z zainteresowaniem Gdynian, zwłaszcza tych, dla których brakowało oferty na lokalnym rynku. Wierzę, że dzięki dobrej współpracy z gdyńskim samorządem, który będzie prowadził rekrutację najemców, dach nad głową zyska wiele rodzin, które do tej pory nie mogły sobie na niego pozwolić.

 Od czego będzie uzależniona wysokość czynszu?

Wysokość czynszu w gdyńskiej inwestycji programu Mieszkanie Plus będzie uzależniona od rodzaju zawartej umowy najmu i standardu wykończenia lokalu. Zgodnie z założeniami średnia stawka czynszu za najem na minimum 24 miesiące mieszkania w standardzie wykończonym wyniesie 19,83 z m2.  Natomiast za najem z dojściem do własności na 30 lat mieszkania w stanie deweloperskim wyniesie 23,60 za m2. Jednocześnie, najemcy spełniający kryteria będą mogli strać się o dopłaty do czynszu, które pozwolą obniżyć koszt najmu mieszkania. Warunki i wymogi otrzymania wsparcia reguluje uchwalona przez Sejm RP w dniu 20 lipca 2018 roku ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.Mieszkanie Plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo budownictwo mieszkaniowe. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału. W tej chwili fundusz, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości, prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które łącznie umożliwią budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł.

Źródło: BGK Nieruchomości

Udostępnij artykuł: