Mieszkanie Plus w Świdniku: posiadacze książeczek mieszkaniowych z dodatkowymi punktami w naborze

Nieruchomości / Rynek

Posiadacze książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej otrzymają dodatkowe punkty podczas rekrutacji do mieszkań powstających w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Pierwsi z tej możliwości skorzystają chętni do zamieszkania w Mieszkaniu Plus w Świdniku. Nabór do 108 mieszkań ruszy 15 marca 2020 roku ‒ czytamy w komunikacie PFR Nieruchomości.

Świdnik, Mieszkanie Plus.
Świdnik, Mieszkanie Plus. Źródło: PFR Nieruchomości

Posiadacze książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej otrzymają dodatkowe punkty podczas rekrutacji do mieszkań powstających w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Pierwsi z tej możliwości skorzystają chętni do zamieszkania w Mieszkaniu Plus w Świdniku. Nabór do 108 mieszkań ruszy 15 marca 2020 roku ‒ czytamy w komunikacie PFR Nieruchomości.

Rada Miasta Świdnika ustaliła kryteria pierwszeństwa w naborze do mieszkań powstających przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota”.

Nowym kryterium będzie posiadanie książeczki mieszkaniowej, za którą jej właścicielowi będzie przysługiwało dodatkowe 10 punktów

Zgodnie z przyjętą uchwałą największe szanse będą mieli ci, którzy nie posiadają własnego „M”, osoby do 35. roku życia, rodziny z dziećmi, samotni rodzice, a także mieszkańcy rozliczający się z podatku dochodowego w Świdniku.

Nowe kryterium przy rozpatrywaniu wniosków

Nowym kryterium będzie posiadanie książeczki mieszkaniowej, za którą jej właścicielowi będzie przysługiwało dodatkowe 10 punktów. Należy podkreślić, że brak książeczki mieszkaniowej nie dyskwalifikuje kandydata na najemcę, a jedynie nie daje dodatkowych punktów w procesie naboru. Podobnie jest w przypadku pozostałych kryteriów.

Czytaj także: Mieszkanie Plus we Wrocławiu: w 2021 roku niemal tysiąc lokali w projektowaniu i w budowie

Świdnik jest pierwszą lokalizacją, w której wdrożone zostaną nowe rozwiązania, ale docelowo będą one obowiązywały we wszystkich inwestycjach spółki PFR Nieruchomości, do których nabór odbywać się będzie we współpracy z lokalnym samorządem.

Nowe zapisy w przyjętej uchwale wprowadził już Łowicz, a zmiany planują Radom, Dębica, Kraków i Mińsk Mazowiecki.

Możliwość przyznania dodatkowych punktów posiadaczom książeczek mieszkaniowych wprowadziła nowelizacja ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku „o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania”.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: Nowy Nikiszowiec nominowany do unijnej nagrody im. Miesa van der Rohe

Dwa etapy naboru do mieszkań

W Świdniku, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do mieszkań będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu w jakim zakresie najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez  samorząd.

Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – określającej czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu najmu. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG InfoMonitorze.

Tysiąc mieszkań już ma najemców

PFR Nieruchomości S.A. zaoferowała już najemcom ponad tysiąc mieszkań m.in. w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu czy Kępicach. Kolejne niemal 2,5 tysiąca znajduje się w budowie w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Łowicz, Zamość czy Radom.

Poza mieszkaniami w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, spółka posiada w największych polskich miastach blisko 2 tysiące mieszkań Funduszu Mieszkań na Wynajem, co czyni z niej lidera na rynku najmu instytucjonalnego w Polsce.

Więcej informacji na:

www.nieruchomosci.pfr.pl; www.mplus.pl; www.swidnik.mdr.pl

Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij artykuł: