Mieszkanie Plus we Wrocławiu: jest umowa z projektantami nowego osiedla

Nieruchomości / Rynek

5 lipca w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego PFR Nieruchomości podpisała umowę z reprezentantami pracowni B2 Studio na opracowanie dokumentacji projektowej osiedla przy ul. Kolejowej w Warszawie. Koncepcja osiedla została wyłoniona w konkursie rozstrzygniętym w listopadzie 2018 roku. Na 3-hektarowej działce położonej przy ul. Kolejowej powstanie osiedle, które pomieści blisko 500 mieszkań.

Mieszkanie Plus we Wrocławiu
Mieszkanie Plus we Wrocławiu Fot. PFR Nieruchomości

5 lipca w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego PFR Nieruchomości podpisała umowę z reprezentantami pracowni B2 Studio na opracowanie dokumentacji projektowej osiedla przy ul. Kolejowej w Warszawie. Koncepcja osiedla została wyłoniona w konkursie rozstrzygniętym w listopadzie 2018 roku. Na 3-hektarowej działce położonej przy ul. Kolejowej powstanie osiedle, które pomieści blisko 500 mieszkań.

Na 3-hektarowej działce położonej przy ul. Kolejowej powstanie osiedle, które pomieści blisko 500 mieszkań #MieszkaniePlus #Wrocław

Pierwsze, wrocławskie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie przy ul. Kolejowej na działce zakupione od Poczty Polskiej S.A. . Zgodnie z opracowaną koncepcją urbanistyczno-architektoniczną na ternie inwestycji powstanie 7 budynków, 5 i  7 kondygnacyjnych i 7 lokali handlowo-usługowych.- Dziś stawiamy kolejny krok na drodze ku realizacji ważnego projektu, jakim jest pierwsze osiedle z programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu. To program, który postawił  sobie bardzo ambitny cel – rozwiązać problemy mieszkaniowe średniozamożnych polskich rodzin, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, a najem na komercyjnym rynku nie daje im poczucia bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. Podpisywana dziś umowa zbliża nas do momentu, w którym także mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z oferty dostępnych cenowo mieszkań na wynajem – podkreślał Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.Czytaj także: Mieszkanie Plus: realizacja programu przyspieszy?

Ostateczny kształt osiedla zostanie wypracowany przez pracownię B2 Studio – laureata rozstrzygniętego w listopadzie ubiegłego roku konkursu na koncepcję wrocławskiego osiedla.- Plany inwestycyjne PFR Nieruchomości w 100 proc. wpisują się w politykę mieszkaniową miasta dzięki oparciu konkursów o uchwalone i obowiązujące miejscowe plany. Nagrodzone prace stanowią bardzo dobre architektoniczne dopełnienie ustaleń planu i w każdym z przypadków dzięki udziałowi przedstawicieli miasta przy ocenie projektów konkursowych mogliśmy mieć wpływ na optymalne i twórcze przełożenie założeń urbanistycznych w architekturę. Należy mieć nadzieję że w trakcie realizacji ten wysoki standard zostanie utrzymany – zaznaczał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.Czytaj także: Mieszkanie Plus: co zostało z rządowego programu?

Umowa dotyczy wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowego osiedla

Zawarta pomiędzy PFR Nieruchomości S.A. a projektantami umowa dotyczy wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowego osiedla – m.in. opracowania projektu budowlanego i projektu wykonawczego, a także świadczenia nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji.- Każdy projekt jest wyzwaniem, zwłaszcza ten,  ponieważ mamy tu do czynienia ze szczególną lokalizacją i wyjątkowym kontekstem. Jeżeli połączymy nasze zamierzenia związanie z zabudową mieszkaniową wraz z funkcją w budynkach zabytkowych to wyjdzie z tego prawdziwa „petarda” w mieście – przekonuje Józef Białasik, prezes zarządu B2 Studio- O samego początku, od kiedy rozpoczęliśmy realizację tego programu, staramy się robić dobrą architekturę, która w pozytywny sposób wpisuje się w przestrzeń publiczną miast. Cieszy mnie fakt, że Mieszkanie Plus pojawi się we Wrocławiu, czyli mieście, które może stanowić wzór zarówno jeśli chodzi o planowanie przestrzenne i założenia urbanistyczne. Wierzę, że z podpisanej dziś przez umowy wyniknie projekt, który  spełni najwyższe standardy i idealnie wpisze się w istniejącą miejską tkankę – wskazywał Mirosław Barszcz, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Powstało już 867 mieszkań

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało już 867 mieszkań – w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie, Gdyni oraz Wałbrzychu. Trwa też budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach. W Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku pod koniec tego roku rozpocznie się nabór.Jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już ponad 130 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł.W całym województwie dolnośląskim w ramach programu Mieszkanie Plus analizowanych jest 28 lokalizacji, których potencjał wynosi blisko 9 tysięcy mieszkań. Większość gruntów została wskazana przez dolnośląskie samorządy.
Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij artykuł: