Millennium Leasing rośnie znacznie szybciej niż rynek

Bankowość

W pierwszym kwartale 2014 r. firmy leasingowe w Polsce odnotowały 46%* wzrost obrotów, tymczasem w Millennium Leasing dynamika wyniosła aż 68%.

0058

W pierwszym kwartale 2014 r. firmy leasingowe w Polsce odnotowały 46%* wzrost obrotów, tymczasem w Millennium Leasing dynamika wyniosła aż 68%.

- Początek roku przyniósł kolejne duże wzrosty w leasingu. Branża rozwija się stabilnie, stanowiąc coraz istotniejszą część rynku w obszarze finansowania zakupów i inwestycji. Millennium Leasing rośnie natomiast szybciej od rynku i stale umacnia swoją pozycję, szczególnie w finansowaniu transportu ciężkiego - mówi Wojciech Rybak, Prezes Zarządu Millennium Leasing.

W I kwartale br. ogólna wartość finansowania leasingiem, udzielonego przez polskie firmy, wyniosła niemal 9 mld zł. Głównym czynnikiem wzrostu był leasing samochodów ciężarowych do 3,5 t - ponad 2,16 mld zł udzielonego finansowania w I kwartale 2014 r., w porównaniu z 0,5 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Istotne, dwucyfrowe wzrosty odnotowano też w leasingu samochodów ciężarowych pow. 3,5 t oraz autobusów. Leasing pojazdów wciąż stanowi ponad 60% rynku leasingu ruchomości w Polsce.

Leasing jest już od dawna alternatywą dla kredytów bankowych. Leasing pojazdów osobowych z kratką wciąż jest ważnym elementem rynku, jednak, jak pokazują najnowsze dane Związku Polskiego Leasingu, rośnie wartość udzielonego finansowania w kategorii pojazdów ciężarowych (pojazdy ciężarowe do i pow. 3,5 tony, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy), maszyn i urządzeń czy sprzętu IT.

- Obserwujemy wzmożoną aktywność inwestycyjną firm, możemy więc spodziewać się dalszego wzrostu rynku leasingu maszyn, urządzeń, oprogramowania oraz sprzętu IT. Sądzę, że coraz częściej leasingiem finansowane będą kompleksowe i wielofunkcyjne linie technologiczne czy wieloletnie projekty inwestycyjne - dodaje Wojciech Rybak.

* Na podstawie danych ZPL

Źródło: Bank Millennium

Udostępnij artykuł: