Mimo przeciwności, rynki wciąż wierzą w porozumienie
Komentarze ekspertów
Choć spotkanie Eurogrupy po raz kolejny nie przyniosło wiążących ustaleń, rynki w dalszym ciągu nie dyskontują bankructwa Grecji. Giełdy i obligacje tylko nieznacznie skorygowały wcześniejsze wzrosty cen. Euro jest stabilne, ale straci. Złoty w konsolidacji - zyska do euro, może jeszcze lekko stracić do dolara.
Szczegóły programu “pożyczki za reformy” wciąż nie zostaÅ‚y uzgodnione, choć przewidziany na to czas w zasadzie upÅ‚ynÄ…Å‚. Ministrowie finansów strefy euro bez wiążących decyzji zakoÅ„czyli wczoraj rozmowy. Ustalono, że kolejne spotkanie odbÄ™dzie siÄ™ dziÅ›.
Wydarzenia na rynku zelektryzowała natomiast wczoraj informacja wysokiego urzędnika rządu Grecji (pojawiła się przed południem), że kredytodawcy nie zaakceptowali przedłożonej w poniedziałek rano propozycji. Kontrofertę troiki odrzuciły następnie Ateny. Giełdy i obligacje przez większą część dnia korygowały wzrosty cen z początku tygodnia. Negocjacje trwają. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Z dnia na dzień inne nastroje. Rynek walutowy wciąż bardzo spokojnie reaguje na wydarzenia. Kurs EUR/USD utrzymuje się w rejonie 1,12.
Najpóźniej do niedzieli grecki parlament musi przegÅ‚osować wszystkie reformy. Taki jest warunek wierzycieli. Niemiecki Bundestag nie bÄ™dzie zajmowaÅ‚ siÄ™ tÄ… sprawÄ… (konieczna jest akceptacja zmiany warunków pomocy) zanim ze strony Grecji wszystko nie zostanie dopiÄ™te na ostatni guzik. PogÅ‚oski o problemach natury merytorycznej, przy tak napiÄ™tym kalendarzu, mogÄ… budzić niepokój. StawiajÄ… – wydawaÅ‚oby siÄ™ niemal pewne – pozytywne zakoÅ„czenie rozmów pod znakiem zapytania.
Postrzeganie sytuacji przez inwestorów i obraz rynku nie ulegÅ‚y po wczorajszej sesji wiÄ™kszym zmianom. Nadal bazowym scenariuszem jest uzyskanie wsparcia przez GrecjÄ™ i spÅ‚ata (najpewniej z opóźnieniem) MiÄ™dzynarodowego Funduszu Walutowego (1,5 mld EUR) oraz wypÅ‚ata pensji pracownikom sektora publicznego (1,4 mld EUR). Z transzy 7,2 mld EUR pomocy, prawie poÅ‚owa zostanie wiÄ™c od razu rozdysponowana. Tymczasem już w lipcu duże pÅ‚atnoÅ›ci powinien od Grecji uzyskać Europejski Bank Centralny. Czyżby “grecka tragedia” miaÅ‚a potrwać dÅ‚użej?
Z uwagi na dominującą rolę tematu pomocy dla Aten, rynki w niewielkim stopniu reagują na bieżące publikacje z gospodarek. Warto jednak odnotować, że według ostatecznych wyliczeń spadek amerykańskiego PKB w I kw. był niższy niż zakładano (-0,2 proc. vs. -0,7 proc. w ujęciu anualizowanym). Jest to informacja wspierająca scenariusz dwóch podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku, więc z założenia pozytywna dla dolara. Z kolei dane z Niemiec nie zachwyciły. Indeks nastrojów w biznesie (Ifo) spadł w czerwcu bardziej niż oczekiwano przy obu składowych wskaźnika (diagnoza, prognoza) niższych niż przed miesiącem. Pogorszenie sentymentu można bez wątpienia zrzucić na karb przedłużających się negocjacji z Grecją.
Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS