Minister Buda: rząd będzie oczekiwał od banków uatrakcyjnienia oferty kredytów ze stałym oprocentowaniem

Kredyty / Nieruchomości

Rząd będzie oczekiwał od banków uatrakcyjnienia oferty kredytów opartych o stałą stopę procentową - powiedział w RMF24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Waldemar Buda
Waldemar Buda Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Rząd będzie oczekiwał od banków uatrakcyjnienia oferty kredytów opartych o stałą stopę procentową - powiedział w RMF24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"Będziemy promowali też w kolejnych latach, bo to jest program na 10 lat, również tych, którzy będą brali kredyt ze stałą stopą procentową" - powiedział Buda.

Chcemy doprowadzić w Polsce, żeby konsumenci w Polsce w większości brali kredyty ze stałą stopą, tak jak we Francji, czy USA.

"Będziemy oczekiwali od banków, żeby ta oferta była atrakcyjniejsza, żeby Polak nie brał na siebie tak dużego ryzyka wahnięcia w stopach procentowych" - dodał Buda.

Pakiet rozwiązań dla rynku mieszkaniowego

"Co do rynku mieszkaniowego - mamy krajowe instrumenty, w najbliższym czasie będę je prezentował, które w jakiś sposób pomogą. Nie liczyłbym na szczególne obniżki (cen na rynku - przyp. red.). To, że ceny są wysokie - wiemy z czego to wynika. Stopy procentowe to też działanie, na które nie mamy większego wpływu. Ale wszystko poza tym - usprawnienie procesu inwestycyjnego, ustabilizowanie cen materiałów budowlanych, mniej biurokracji w tym procesie - na to będziemy próbowali wpływać" - dodał.

Czytaj także: Z nowych wakacji kredytowych będzie można skorzystać już w lipcu >>>

Buda poinformował, że pierwsze propozycje zostaną przedstawione jeszcze w czerwcu.

Szczytu inflacji należy się spodziewać pod koniec III kwartału

Szczytu inflacji należy spodziewać się jesienią, pod koniec III kw., uważa minister rozwoju i technologii. Jego zdaniem, można też oczekiwać, że  jutrzejsze wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego pokażą "lekko wyższy" wskaźnik inflacji w maju niż w kwietniu br.

"Ja myślę, że końcówka III kwartału, czyli jesień, to będzie ten moment" - powiedział Buda w RMF FM, odpowiadając na pytanie, kiedy spodziewa się szczytu inflacji.

Odnosząc się natomiast do pytania o planowane na jutro ogłoszenie wstępnych danych Głównego Urzędu Statycznego dot. wskaźnika inflacji za maj 2022r., stwierdził: "szacunki pokazywały, że będzie więcej niż w kwietniu i mamy taką górkę inflacyjną, która jest spodziewana na III kw., a później stabilizacja, więc zakładam że będzie lekko więcej".

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja konsumencka wyniosła 12,4% r/r w kwietniu.

Czytaj także: Inflacja wyniosła 12,4 proc. rdr w kwietniu; ceny rosły jeszcze szybciej niż szacował początkowo GUS >>>

Według oczekiwań Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka osiągnie swój najwyższy poziom w tym roku w czerwcu lub lipcu.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews
Udostępnij artykuł: