Minister finansów: analizujemy możliwość obniżenia klina podatkowego

Gospodarka

Ministerstwo Finansów będzie analizować możliwości obniżenia klina podatkowego, aby jak najbardziej ograniczyć szarą strefę w Polsce, wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Ministerstwo Finansów będzie analizować możliwości obniżenia klina podatkowego, aby jak najbardziej ograniczyć szarą strefę w Polsce, wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Minister #Czerwińska: @MF_GOV_PL będzie analizować możliwości obniżenia klina podatkowego, aby jak najbardziej ograniczyć szarą strefę w Polsce #podatki #SzaraStrefa

"Patrzymy na to, nie z perspektywy roku czy dwóch, tylko z szerszej perspektywy, bo nawet efekty wdrożenia pewnych mechanizmów nie będą widoczne od razu. Myślę, że wiele zrobiliśmy dla przedsiębiorców, uproszenie systemu podatkowego, uszczelnienie systemu podatkowego, wiele preferencji dla małego przedsiębiorcy, ale również widzę tutaj pewną potrzebę, aby wzmacniać też aktywność zawodową, czyli na przykład przeanalizować właśnie taką rzecz, którą nazywamy klinem podatkowym, czyli koszty pracy. Wyciągnięcie przedsiębiorstw czy osób z szarej strefy bo mimo, że szara strefa z roku na rok w Polsce jest istotnie redukowana, mimo to widzę tam jeszcze pewne zasoby, które zaczną pracować na gospodarkę" - powiedziała Czerwińska w wywiadzie dla pasma "Siódma 9" w sieci rozgłośni katolickich.

Koniec spadków bezrobocia

Według niej, możliwość dalszego spadku bezrobocia w Polsce jest już niewielka, gdyż jest już bardzo bliskie bezrobociu naturalnemu.

"W związku z tym należy się zastanowić, jakie bodźce należy zastosować, aby aktywność zawodowa była jak największa. I nad tym się zastanawiam i jestem przekonana, że pan premier również te procesy widzi" - dodała Czerwińska.Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec grudnia 2018 r. wyniosła 5,8%, czyli wzrosła o 0,1 pkt proc. wobec danych z listopada. W grudniu 2017 r. stopa ta wyniosła 6,6%. W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2% na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6% na koniec 2019 r.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: