Minister finansów: deficyt budżetu powinien wynieść 50 – 60 proc. planu na koniec tego roku

Gospodarka

Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie 50-60% zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł, uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie 50-60% zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł, uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

#TeresaCzerwińska: powinniśmy wykonać #deficyt na poziomie 50-60% zaplanowanego w budżecie #budżet

"Powinniśmy wykorzystać okres dobrej koniunktury gospodarczej do konsolidacji fiskalnej. Ostatni kwartał jednak zawsze ma swoją dynamikę wydatków. Jednak jeśli nie pojawią się zdarzenia ekstraordynaryjne, powinniśmy wykonać deficyt na poziomie 50-60% zaplanowanego w budżecie" - powiedziała Czerwińska w wywiadzie dla Money.pl.Pod koniec września minister powiedziała w wywiadzie dla Interia.pl, że deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60%.Według szacunkowych danych, w budżecie państwa na koniec sierpnia br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 1,05 mld zł.Czytaj także: Minister finansów: deficyt w tym roku będzie znacznie niższy od planu, ok. 25 mld zł >>>

Matryca VAT

Czerwińska zapowiedziała też w rozmowie z Money.pl, że w połowie listopada resort chce przedstawić matrycę VAT i przewiduje, że vacatio legis w przypadku tego rozwiązania potrwa pół roku do roku."Zależy nam, aby na wdrożenie tych zmian dać odpowiednio dużo czasu przedsiębiorcom. Pół roku to jest więc minimum. Poza tym w matrycy chcemy maksymalnie uprościć system stawek VAT, zapewnić prostotę, przejrzystość i przyjazność w stosowaniu poprzez wprowadzenie zasady jednej stawki dla całych, w miarę możliwości, grup towarów oraz stworzenie załączników do ustawy w taki sposób, żeby w ramach danej pozycji znajdowała się jak największa grupa towarów albo usług, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczaniu liczby wyjątków" - wskazała minister.Dodała, że celem jest wyeliminowanie absurdów. Na przykład różne stawki na musztardę i sos musztardowy, pieczywo o krótkim i długim terminie ważności, ciastka itp. To ma uprościć prowadzenie biznesu. Resort chce też wprowadzić wiążącą informację stawkową (WIS), która zapewni podatnikom i organom podatkowym większą pewność co do prawidłowości zastosowanych stawek VAT.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: