Minister finansów: deficyt w tym roku będzie znacznie niższy od planu, ok. 25 mld zł

Gospodarka

Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60% zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł, wynika ze słów minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60% zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł, wynika ze słów minister finansów Teresy Czerwińskiej.

#TeresaCzerwińska z @MF_GOV_PL: #deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60% zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł #budżet #budżet2018

"Wykonanie na ten rok będzie istotnie niższe, ja zakładam, że to będzie w okolicach 60% zaplanowanego deficytu" - powiedziała Czerwińska w rozmowie z portalem Interia.pl.Na ten rok rząd zaplanował deficyt budżetowy nie większy niż 41,5 mld zł, a to oznacza, że minister oczekuje kwoty około 25 mld zł.

W projekcie budżetu na ten rok rząd założył także wzrost PKB na poziomie 3,8%, ale po I półroczu ekonomiści oczekują, że w całym roku będzie to o około 1 pkt proc. więcej od planu.

Wyższe wpływy z VAT

"Dzięki temu oraz uszczelnieniu systemu podatkowego, deficyt w tym roku będzie znacznie niższy od planu" - powiedziała minister.Czerwińska dodała także, że po sierpniu tego roku wpływy z VAT były o ok. 5 mld zł wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

"Dochody z tytułu podatku VAT z pewnością przekroczą poziom założony (w ustawie budżetowej na ten rok) i będzie to bliżej 170 mld zł – powiedziała minister.Po wtorkowym posiedzeniu rządu Czerwińska poinformowała, że budżet na 2019 r. zakłada dochody na poziomie 387,6 mld zł i wydatki na poziomie 416,1 mld zł, tym samym daje to 28,5 mld zł deficytu z kolei wzrost PKB wyniesie 3,8% (w ujęciu realnym) w przyszłym roku wobec 3,8% zakładanego na ten rok.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: