Minister finansów: kolejny etap obrotu bezgotówkowego to kasy fiskalne online połączone z e-paragonem

Bezgotówkowo

Podczas spotkania Rady Programowej IX Cashless Congress minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński mówił między innymi o oczekiwaniach resortu dotyczących dalszego rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Dzięki uprzejmości organizatorów IX Cashless Congress prezentujemy fragmenty wystąpienia Ministra, a także podstawowe informacje o zbliżającym się kongresie.

IX Cashless Congress, Rada Programowa.
IX Cashless Congress, Rada Programowa. Źródło: CC

Podczas spotkania Rady Programowej IX Cashless Congress minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński mówił między innymi o oczekiwaniach resortu dotyczących dalszego rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Dzięki uprzejmości organizatorów IX Cashless Congress prezentujemy fragmenty wystąpienia Ministra, a także podstawowe informacje o zbliżającym się kongresie.

Uczestnicy spotkania Rady Programowej wymienili się rekomendacjami dla agendy wydarzenia oraz porozmawiali o #cashlessmoment, w kórym obecnie znajduje się branża płatności. Na pierwszy plan wysuwają się tematy edukacji finansowej, bezpieczeństwa, nowych technologii oraz eParagonu.

Honorowym Przewodniczącym Rady Programowej IX Cashless Congress jest  minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, który podczas spotkania powiedział m.in.:

‒ Chciałbym, żebyśmy dobrze wykorzystali ten moment i zrobili wszystko, by konsumenci mogli wszędzie płacić bezgotówkowo – tu liczę, na dobrą pracę obu Fundacji Polska Bezgotówkowa i Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego oraz partnerów.

Od lipca br. fiskalizacją online zostaną objęte kolejne branże usługowe – m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy – to jest idealny moment, by wyjść do tych grup przedsiębiorców z ofertą office in the box – prośba do wszystkich uczestników rynku, by dobrze przepracować ten okres i pokazać przedsiębiorcom korzyści z płatności bezgotówkowych, w połączeniu z kasami fiskalnymi online i e-paragonem.

Będziemy zmieniać przepisy pod kątem promowania wśród przedsiębiorców zwiększania wolumenów transakcji rozliczanych bezgotówkowo

To jest właśnie ten moment, by mówić o integracji rozwiązań fiskalnych z płatniczymi i nowych modelach biznesowych dla rynku. Ciągle brakuje mi wykorzystania potencjału otwartej bankowości, który to potencjał powinien się przełożyć na rozwiązania integrujące płatności z e-paragonami i innymi e-usługami dla konsumentów.

Będziemy wspierać każdy dobry pomysł, który będzie obniżał poziom pasywnej szarej. Pokażcie też pomysły na analitykę XXI wieku w oparciu o analizę ruchu bezgotówkowego, przy fiskalizacji online i płatnościach bezgotówkowych jest duża przestrzeń dla nowoczesnej analityki danych.

Bardzo intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które uszczelniają system podatkowy i równają szanse przedsiębiorców. Będziemy też zmieniać przepisy pod kątem promowania wśród przedsiębiorców zwiększania wolumenów transakcji rozliczanych bezgotówkowo.

Podatnik bezgotówkowy, to jeden z bardzo ważnych dla nas projektów, który dostarczy podatnikom zautomatyzowaną usługę oraz da określone benefity, biorąc pod uwagę poziom rozliczeń bezgotówkowych u takiego podatnika ‒ podkreślił Tadeusz Kościński.

Tadeusz Kościński
Źródło: Cashless Congress

Bloki tematyczne IX Cashless Congress

MAIN STAGE:

1.         Gospodarka po pandemii – jak skutecznie wykorzystać szanse na masowy rozwój płatności bezgotówkowych, stworzone przez #cashlesstime? Jakie działania podejmuje i powinna podejmować w tym zakresie administracja publiczna? Jakimi narzędziami dysponować powinno państwo?

2.         Zmieniające się dynamicznie doświadczenie klienta w punkcie handlowo-usługowym – nowe usługi (VAS), nowe rozwiązania płatnicze, nowe modele obsługi konsumentów.

3.         Rewolucja w eCommerce i mCommerce – szansa dla przedsiębiorców, wygoda dla konsumentów, odporność na zawirowania związane z epidemiami, możliwość łatwiejszego wyjścia na inne rynki (cross border).

4.         Skuteczne przewidywanie przyszłości – jak sprawdziły się prognozy sprzed 5 lat, jak wyglądać będzie rynek za 5 lat?

5.         Strategia płatności dla Europy - jak budować przewagi dla Polski wynikające z tej strategii?

*          Rozwój cyfrowych i natychmiastowych płatności o charakterze paneuropejskim

*          Innowacyjny i konkurencyjny rynek płatności konsumenckich

*          Odpowiedni system i infrastruktura wspierające płatności cashless

*          Efektywne płatności międzynarodowe

6.         Bariery wejść w nowoczesne usługi płatnicze „nieoczywistych merchantów” ‒ wyzwania w obszarze mikroprzedsiębiorców.

7.         Nowe aspekty bezpieczeństwa obrotu płatniczego – przepisy europejskie, #cashlessmoment, doświadczenia konsumentów w tym zakresie.

8.         Uwarunkowania formalno-prawne w Polsce dla skutecznej budowy paytechów osiągających sukces nie tylko na rynku krajowym.

9.         Wpływ #cashlessmoment na działania marketingowe prowadzone przez uczestników rynku płatniczego (agenci rozliczeniowi, banki, organizacje płatnicze) ‒ narracja w komunikacji, kampanie digital, działania wspierające przedsiębiorców.

10.      Aktywizacja samorządów i społeczności lokalnych w obszarze promocji obrotu bezgotówkowego.Kierunki rozwoju najbardziej innowacyjnych rynków na świecie (Azja) – case study. Bigtechy i ich wpływ na tradycyjne modele płatnicze.

11.      Co się zmieniło z perspektywy kościoła przez ostatni rok w obszarze płatności bezgotówkowych? czy pandemia coś zmieniła?

12.      Bezpieczeństwo obrotu płatniczego w sytuacji znaczącego wzrostu zainteresowania płatnościami ze strony konsumentów

PAYTECH ARENA:

1.         Efekty potencjalnego obniżenia obrotu gotówkowego w gospodarce.

2.         Aktywizacja samorządów i społeczności lokalnych w obszarze promocji cashless.

3.         BigTechy i ich rozwiązania w obszarze analityki danych, liczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.

4.         Co interesariusze rynku mogą zrobić dla polskiego rynku finansowego, aby wejść na rynki zagraniczne - nie tylko europejskie?

5.         Wykluczenie finansowe i wykluczenie z dostępu do usług płatniczych.

6.         Rozwój e-commerce.

7.         Podsumowanie funkcjonowania małych instytucji płatniczych.

8.         eParagon i Touchless checkout - nowe modele obsługi konsumentów.

9.         Ekologia i zielone finanse.

10.      RegTech i SupTech.

11.      Polska jako Centrum Finansowe Nowej Generacji.

12.      Przedstawienie planu działania w zakresie edukacji finansowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem platformy edukacji w zakresie systemu płatniczego i płatności bezgotówkowych, którą przygotowuje Fundacja Polska Bezgotówkowa.

13.      Działania rozwijające nawyki używania nowoczesnych technologii i usług cyfrowych (na każdym szczeblu wiekowym).

14.      Płatności cross-border.

15.      Prezentacja najnowszych wyników badań rynku płatniczego i zachowań konsumentów.

16.      Prezentacja wyników badania „raport na temat szarej strefy 2021”.

17.      Kryptoaktywa i waluty cyfrowe banków centralnych.

18.      Bigdata z płatności i modele jej wykorzystania w gospodarce.

Cashless Congress to unikatowy ekosystem łączący świat biznesu, nauki i administracji publicznej we wspólnej debacie nad przyszłością płatności bezgotówkowych.

Udostępnij artykuł: