Minister finansów na EKF: podatek bankowy nie zaszkodził sektorowi finansowemu

Z rynku

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Polski system bankowy jest w dobrej kondycji, a jego stabilność nie została zachwiana po wprowadzeniu w 2016 r. podatku od niektórych instytucji finansowych, oceniła podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie minister finansów Teresa Czerwińska.

#TeresaCzerwińska na @EFCongress: wprowadzenie podatku od instytucji finansowych w 2016 roku nie obciąża w sposób istotny sektora bankowego #banki #podatekbankowy #EKF2018 @MF_GOV_PL

Wprowadzenie podatku od instytucji finansowych w 2016 roku nie obciąża w sposób istotny sektora bankowego, a także nie wpływa negatywnie na jego stabilność, mówiła Teresa Czerwińska.

Minister finansów dodała, że stabilność sektora bankowego jest naszym wspólnym dobrem publicznym, o które musimy wszyscy zadbać.

Stabilność polskiego sektora bankowego…

– Sektor finansowy może zarówno stymulować, jak i hamować wzrost gospodarczy, więc o jego stabilność musimy wyjątkowo dbać. Polski system bankowy jest w dobrej kondycji, o czym świadczą wyniki za 2017 r., które były lepsze niż rok wcześniej. To dowodzi także, że wprowadzenie podatku bankowego nie wpłynęło na sektor negatywnie i nie zachwiało jego stabilnością – powiedziała Czerwińska podczas uroczystości otwarcia VIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Minister pokreśliła, że polskie banki cieszą się nieustannie dużym zaufaniem i nadal „powinniśmy o to dbać”.

… i zaufanie klientów

Szczególną w tym kontekście uwagę należy zwrócić na kontrolę nowo oferowanych instrumentów i usług finansowych. Klienci banków muszą być szeroko informowani o tych rozwiązaniach, konieczne jest także ich stałe monitorowanie, wskazała minister finansów.

– Zasadniczym wyzwaniem stojącym przed polską gospodarką jest utrzymanie wysokiego tempa rozwoju, ale ważne jest, by był to rozwój implozywny, który będą stymulować różne motory napędowe. Równie ważna jest innowacyjność i jakość gospodarki, ponieważ czas, gdy konkurowaliśmy tanią siłą roboczą już się kończy. Ulega zmianie także finansowanie naszego rozwoju, zmierzamy w kierunku finansowania wewnętrznego. Dlatego staramy, obok odpowiedzialnej polityki monetarnej, prowadzić racjonalną politykę fiskalną, zachowując wszelkie reguły ustawowe” – zadeklarowała też Czerwińska.

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, która weszła w życie 1 lutego 2016 r. Jak podała w marcu br. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), wartość podatku bankowego, które banki uiszczają od 23 miesięcy wynosiła pomiędzy 283,5 mln zł a 314,5 mln zł miesięcznie. Łącznie banki zapłaciły 6 828,5 mln zł podatku, z czego w 2017 roku 3 630,5 mln zł tj. o 432,5 mln zł więcej niż w roku 2016.

Komisja zwracała uwagę, że w 2017 roku banki wypracowały zysk w wysokości 13,6 mld zł, tj. o 2,3% mniej niż w 2016 r., jednak różnica ta wynika przede wszystkim z jednorazowego zdarzenia mającego miejsce w czerwcu 2016 r. – sprzedaży akcji Visa Europe (+2 mld zł).

Źródło: ISBnews/aleBank.pl

Udostępnij artykuł: