Minister finansów na EKF: silny impuls fiskalny pomoże wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu

Gospodarka

Tadeusz Kościński
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów

Polska weszła w kryzys w dobrej kondycji fiskalnej, dlatego możemy sobie pozwolić na znaczącą odpowiedź fiskalną na kryzys wywołany pandemią, uważa minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Jego zdaniem, "dobrze wycelowany i silny" impuls fiskalny jest Polsce niezbędny do powrotu na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Min. Tadeusz #Kościński na @EFCongress: Polska weszła w kryzys w dobrej kondycji fiskalnej, dlatego możemy sobie pozwolić na znaczącą odpowiedź fiskalną na kryzys wywołany pandemią #COVID19 #koronawirus #gospodarka @MF_GOV_PL

„Polska weszła w kryzys w dobrej kondycji fiskalnej. Ostatnie lata to okres niskich deficytów i sukcesywnego obniżania długu w relacji do PKB. Poprawiła się również znacząco struktura naszego długu. Dlatego możemy sobie pozwolić na znaczącą odpowiedź fiskalną na kryzys wywołany pandemią” – powiedział Kościński podczas otwarcia X Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF).

Czytaj także: Paweł Borys na EKF: odbicie koniunktury będzie miało kształt litery „W” >>>

„Czas na kolejny krok”

Minister podkreślił, że dzięki środkom przekazanym sektorowi prywatnemu udało się uratować wiele przedsiębiorstw i miejsc pracy. 

Teraz jest czas na kolejny krok. Musimy przełamać niepewność sektora prywatnego – przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – niepewność, która mogłaby w najbliższych latach ograniczać skalę konsumpcji, co znacząco utrudniłoby nam powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu.

„Dlatego potrzebujemy dobrze wycelowanego i silnego impulsu fiskalnego” – wskazał Kościński.

Czytaj także: Główny ekonomista ministerstwa finansów: II fala epidemii COVID-19 może utrudnić powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego >>>

Wpływ inwestycji publicznych na gospodarkę

Wyjaśnił, że chodzi tu przede wszystkim o inwestycje publiczne, których wagę kilka dni temu podkreślał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, mówiąc wprost, że w dobie kryzysu i bardzo niskich stóp procentowych wpływ inwestycji publicznych na gospodarkę jest szczególnie pozytywny.

„Jednak realizacja inwestycji wymaga czasu, dlatego – naszym zdaniem – nie powinniśmy też dokonywać cięć w wydatkach na cele społeczne, które są dodatkowym kołem zamachowym polskiej gospodarki w tym bardzo trudnym okresie. Wzrost długu, który będzie nieodzownym efektem takich działań uda nam się ograniczyć w kolejnych latach. Pomoże nam w tym stabilizująca reguła wydatkowa, która w pełni zacznie obowiązywać w roku 2022” – dodał minister.

Czytaj także: Jak II fala pandemii COVID-19 i nowe obostrzenia wpłyną na PKB Polski?

Zaznaczył, że „zbyt szybka konsolidacja fiskalna może ograniczyć wzrost”, a najlepszym sposobem na ograniczenie zadłużenia jest właśnie szybki rozwój gospodarczy.

„Takie podejście do polityki antykryzysowej pozytywnie oceniają agencje ratingowe, które podtrzymują rating Polski” – podsumował Kościński.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: