Minister finansów: w 2018 r. deficyt budżetowy znacznie poniżej 15 mld zł

Gospodarka

Budżet za 2018 rok zakończył się deficytem zdecydowanie poniżej 15 mld zł, a deficyt całego sektora finansów publicznych za ub.r. powinien wynieść około 0,5% PKB, wynika ze słów minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Budżet za 2018 rok zakończył się deficytem zdecydowanie poniżej 15 mld zł, a deficyt całego sektora finansów publicznych za ub.r. powinien wynieść około 0,5% PKB, wynika ze słów minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Minister #Czerwińska: #budżet za 2018 rok zakończył się deficytem zdecydowanie poniżej 15 mld zł #deficyt

"Budżet w ubiegłym roku zakończyliśmy deficytem. Jaka ostateczna jest to wielkość - to trudno jeszcze podać. W grudniu ub.r. mówiłam, że nie przekroczy on 15 mld zł i zdecydowanie będzie to poniżej 15 mld zł. W głównej mierze jest to wynikiem m.in. realizacji ustawy okołobudżetowej" - powiedziała Czerwińska dziennikarzom."Jeżeli chodzi o wynik całego sektora, […] to te dane będziemy mieli do końca stycznia. Zapewne ostateczne wyliczenia pojawią się w lutym. Zapowiadałam, że deficyt sektora wyniesie 0,5% PKB i to podtrzymuję" - dodała.

Rekordowy budżet

Minister podkreśliła, że budżet za 2018 r. okazał się rekordowy dla finansów publicznych pod wieloma względami.Dodała, że m.in. dynamika PIT i CIT była bardzo wysoka i odpowiednio było to 16% i 13%.Resort podał dziś, że w budżecie państwa po 11 miesiącach 2018 r. odnotowano - według sprawozdania operatywnego - 11,06 mld zł nadwyżki (tj. zgodnie z danymi szacunkowymi). Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu."Budżet na 2019 r., który jest w parlamencie, jest realny do wykonania, gdyż wszystkie nasze prognozy w nim zawarte są obecnie bliskie konsensusów rynkowych. Jeżeli chodzi o zakładany deficyt, to myślę, że będzie on taki, jak zostało to zapisane, choć trudno powiedzieć, jakie będzie ostatecznie wykonanie budżetu" - powiedziała minister.

Uproszczenie podatków

Dodała, że resort w tym roku idzie dalej w uproszczenia podatkowe i tam, gdzie jeszcze wymaga to konsultacji, są one prowadzone np. w kwestii ordynacji podatkowej czy matrycy VAT.Czytaj także: Nowe stawki VAT dla nektarów i napojów. "Kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu" >>>"Jesteśmy na końcu konsultacji w sprawie matrycy. Ewentualne podwyższenia w przypadku napojów z zawartością soku to prowadzimy dyskusję ze środowiskiem w tej sprawie. Część obaw udało się wyjaśnić. Sprawdzamy, jakie są skutki ewentualnych obniżeń stawki, ale z niektórych owoców nie da się zrobić 100-proc. soku. Chcemy w kwietniu podać tzw. WIS, tak aby była ona szybciej znana i przedsiębiorcy mieli czas na przygotowanie się, gdyż sama matryca ma wejść od 2020 r." - dodała Czerwińska.

Pobudzanie gospodarki za pomocą instrumentów fiskalnych

Jej zdaniem, obecnie stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, a więc ewentualne pobudzanie gospodarki musi następować za pomocą instrumentów fiskalnych. "O szczegółach na razie nie chciałabym mówić" - dodała.Resort finansów kończy również prace nad strategią rozwoju rynku kapitałowego."Mamy raport wewnętrzny i jesteśmy na etapie wpisu do wykazu, gdyż Rada Ministrów musi przyjąć ten dokument w formie uchwały. Myślę, że do końca stycznia to się stanie i wypuścimy wtedy dokument do konsultacji publicznych" - zapowiedziała minister.Resort nie rozważa także obecnie emisji obligacji w innych walutach."Na dzisiaj nie mamy takich planów, ani na ten miesiąc, ani na ten kwartał. Na razie nie mamy takich potrzeb" - wskazała Czerwińska.Wczoraj resort podał, że poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych wyniósł ok. 34% na koniec grudnia 2018 r.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: