Minister finansów: widzimy oznaki spowolnienia. Jak utrzymać wzrost gospodarczy?

Gospodarka

Ministerstwo Finansów po ostatnich danych PMI dotyczących Polski analizuję sytuację i widzi oznaki pewnego spowolnienia, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Podkreśliła jednocześnie, że resort podejmuje działania uprzedzające, aby wzrost gospodarczy utrzymywać w kolejnych okresach.

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Ministerstwo Finansów po ostatnich danych PMI dotyczących Polski analizuję sytuację i widzi oznaki pewnego spowolnienia, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Podkreśliła jednocześnie, że resort podejmuje działania uprzedzające, aby wzrost gospodarczy utrzymywać w kolejnych okresach.

#TeresaCzerwińska z @MF_GOV_PL: po ostatnich danych #PMI dotyczących Polski analizuję sytuację i widzi oznaki pewnego spowolnienia #gospodarka

"PMI spadł pomimo obecnego dobrego stanu dotyczącego PKB. Pytanie jest więc takie: jak stabilnie rozwijać gospodarkę w długim terminie. Widzimy pewne oznaki spowolnienia, patrzymy na naszych sąsiadów - te ryzyka zewnętrze są i je analizujemy. Ale podejmujemy działania uprzedzające, aby ten wzrost utrzymywać w kolejnych okresach" - powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej.Wiceminister finansów Leszek Skiba zwrócił także uwagę, że dane PMI odnoszą się do przyszłych oczekiwań przedsiębiorców, a jednym z problemów z którymi będą musieli się zmierzyć to niski poziom bezrobocia i problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 49,5 pkt w listopadzie br. z 50,4 pkt zanotowanych przed miesiącem. Był to pierwszy spadek poniżej poziomu 50 pkt od 4 lat.

"Trzymamy kciuki" za ponad 5% wzrostu PKB w 2018 r.

Ministerstwo Finansów "trzyma kciuki" za wzrost gospodarczy powyżej 5% w tym roku, ale istotne dla rozwoju kraju jest utrzymanie dobrego wzrostu w przyszłym i kolejnym roku, poinformowała również Teresa Czerwińska."Również "trzymamy kciuki", aby ten wzrost gospodarczy był jak najwyższy. Gospodarce potrzebny jest stabilny wzrost i mamy go teraz na poziomie powyżej 5%, ale istotne jest zachowanie go, może poniżej tego poziomu, w przyszłym roku i w kolejnym. Czy będzie to 5,2% czy 5,1% [w tym roku] - to nie jest dla mnie tak ważne, jak utrzymanie wzrostu w dłuższym terminie" - powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej.Dodała, że działania resortu również mają na celu utrzymanie wzrostu gospodarczego w kolejnych latach.Wczoraj minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz prognozowała, że tempo wzrostu gospodarczego PKB sięgnie 5,2% w 2018 roku.Wcześniej w tym tygodniu Fitch Ratings podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 5,1% na ten rok (z 4,8% oczekiwanych we wrześniu) i do 3,8% na rok przyszły (z oczekiwanych wcześniej 3,6%).

Deficyt general government może spaść do 0,5% PKB w tym roku

Deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) może w tym roku obniżyć się do 0,5% PKB, poinformowała także minister finansów. Według niej, zadłużenie tego sektora może w tym roku spaść poniżej 50% PKB."Redukcja tego wskaźnika z 2,7% w 2016 r. do 0,9% w 2018 r. - to jest prognoza na ten rok Komisji Europejskiej. My szacujemy wewnętrznie, że zejście do 0,5% jest możliwe" - powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej."Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych z 54,2% w 2016 r. spadł do 50,6% w 2017 i do 49,2% w tym roku [wg prognozy Komisji Europejskiej]. Co prawda, wykonania jeszcze nie znamy, ale według prognozy jest to zejście poniżej 50%" - dodała minister.Według niej, deficyt budżetu centralnego w tym roku również będzie niższy i wyniesie ok. 50% zakładanego na ten rok w kwocie 41,5 mld zł.Wiceminister finansów Leszek Skiba dodał, że nastąpiły także większe wpływy z podatku VAT dzięki m.in. uszczelnieniu i również wzrostowi gospodarczemu i w tym roku wyniosą 167,3 mln zł są szacowane z 156,8 mld zł w 2017 r.W listopadzie w jesiennych prognozach Komisja Europejska podała, że Polska odnotuje deficyt w sektorze rządowym i samorządowym (tzw. general government) w wysokości 0,9% PKB w tym i przyszłym roku (wobec 1,4% PKB w 2017 r.). W 2020 r. Komisja spodziewa się wzrostu deficytu do 1% PKB.Według jesiennych prognoz Komisji, zadłużenie sektora "general government" będzie nadal spadać - do 49,2% PKB w 2018 r. (z 50,6% rok wcześniej), a następnie do 48,3% w 2019 r. i 47,4% PKB w 2020 r.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: