Minister finansów zapowiada projekt nowelizacji budżetu, reforma OFE przesunięta

Gospodarka / Mój plan emerytalny

Projekt nowelizacji budżetu zostanie przedstawiony w najbliższych tygodniach, potwierdził minister finansów Tadeusz Kościński.

Tadeusz Kościński
Tadeusz Kościński Fot. Ministerstwo Finansów

Projekt nowelizacji budżetu zostanie przedstawiony w najbliższych tygodniach, potwierdził minister finansów Tadeusz Kościński.

Min. Tadeusz #Kościński: projekt nowelizacji budżetu zostanie przedstawiony w najbliższych tygodniach #budżet #FinansePubliczne @MF_GOV_PL

"Mamy coraz więcej  realnych danych […] które pokazują - na tym etapie - że gospodarka zaczyna się rozkręcać i możemy coraz więcej pieniędzy przeznaczyć na rozwój, na inwestycje niż na ratowanie miejsc pracy. W ciągu tygodni będziemy prezentować nasze propozycje do nowelizowania budżetu" - powiedział Kościński podczas śniadania prasowego.

Według wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów przedstawienie projektu nowelizacji budżetu planowane jest w lipcu.  

Kościński: wykonanie budżetu w czerwcu powyżej oczekiwań, szczególnie w podatkach

Wykonanie budżetu w czerwcu było lepsze niż planowane, szczególnie w odniesieniu do dochodów podatkowych, poinformował także Tadeusz Kościński.

"Z analiz wynika, że czerwiec był lepszy niż planowaliśmy, szczególnie przy dochodach podatkowych. Najgorsze za nami" - powiedział Kościński podczas spotkania z dziennikarzami.

Czytaj także: Deficyt w budżecie wyniósł 25,88 mld zł na koniec maja >>>

Ministerstwo Finansów podało wcześniej, że według szacunkowych danych w budżecie państwa na koniec maja br. odnotowano deficyt w wysokości 25,88 mld zł. Resort podał wówczas, że dochody w styczniu-maju wyniosły dochody 157,07 mld zł, tj. 36,1% planu.

W okresie 5 miesięcy br. dochody z podatku VAT były niższe o 8,6% r/r, z podatku PIT - niższe o 8,6% r/r, zaś z podatku CIT - niższe o 19,2% r/r.

Odbicie gospodarcze powinno być "bliżej litery V"

Minister finansów podtrzymał, że odbicie gospodarcze powinno przybrać bardziej kształt litery V, niż jakiejkolwiek innej.

"Te dane, które mamy, są bardzo pozytywne; lepsze niż nasze prognozy [...] to będzie bliżej V niż jakiejkolwiek innej litery" - powiedział Kościński podczas śniadania prasowego, odpowiadając na pytanie jaki kształt przybierze odbicie gospodarcze.

Pytany o szacunki, dotyczące II kwartału, powiedział, że "jest jeszcze za wcześnie", a Ministerstwo Finansów jest w trakcie analiz spływających danych.

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że liczy na szybkie odbicie, by wyjście z kryzysu gospodarczego przybrało kształt litery V.

Reforma OFE przesunięta

Reforma otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przesunięta na przyszły rok, poinformował również Tadeusz Kościński.

"Co do OFE - to będzie już przyszły rok" - powiedział Kościński w trakcie śniadania prasowego, odpowiadając na pytanie o termin likwidacji OFE. Zaznaczył, że Ministerstwo Finansów prowadzi analizę w tej kwestii.

Czytaj także: OFE w zawieszeniu, kiedy dokończenie zmian?

MF zapowiadało wcześniej, że możliwe jest przesunięcie likwidacji OFE ze względu na pandemię koronawirusa.

W "Programie konwergencji. Aktualizacja 2020" (APK) przyjętym pod koniec kwietnia br. przez rząd napisano, że w prognozie dochodów, z uwagi na przesunięcie w czasie reformy systemu emerytalnego polegającej na przekształceniu OFE w indywidualne konta emerytalne (IKE) nie zostały uwzględnione jednorazowe dochody z opłaty przekształceniowej oraz wpływ tych działań na dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: