Minister klimatu: są założenia strategii wodorowej, jakie priorytety ustalono?

ESG

Ministerstwo Klimatu zakończyło I etap prac nad założeniami do polskiej strategii wodorowej do 2030 roku, poinformował minister Michał Kurtyka. Wśród priorytetów strategii jest powstanie "prawa wodorowego" i wykorzystanie wodoru do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Michał Kurtyka, minister klimatu.
Michał Kurtyka, minister klimatu. Źródło: Twitter

Ministerstwo Klimatu zakończyło I etap prac nad założeniami do polskiej strategii wodorowej do 2030 roku, poinformował minister Michał Kurtyka. Wśród priorytetów strategii jest powstanie "prawa wodorowego" i wykorzystanie wodoru do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

.@MinKlimatu zakończyło I etap prac nad założeniami do polskiej strategii wodorowej do 2030 roku #StrategiaWodorowa @KurtykaMichal

"Chcemy, by ten dokument został przyjęty jak najszybciej i do konsultacji społecznych zostanie przekazany jesienią" - powiedział Kurtyka podczas konferencji prasowej.

Minister wymienił cztery priorytety strategii, które - w jego ocenie - pozwolą na stworzenie nowego sektora gospodarki.

Stworzenie łańcucha wartości niskoemisyjnej gospodarki wodorowej

Pierwszym jest "stworzenie łańcucha wartości niskoemisyjnej gospodarki wodorowej".

"W 2030 r. moglibyśmy wykorzystać w gospodarce 2-4 GW mocy z odnawialnych źródeł energii do produkcji wodoru. Chcielibyśmy, by powstały w Polsce fabryki ogniw wodorowych i elektrolizerów. Zakładamy, że w 2030 r. może funkcjonować w Polsce średnia elektrociepłownia, gdzie jednym z paliw będzie wodór. Chcemy też, by wodór odegrał rolę w produkcji paliw syntetycznych" - wymienił minister.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Drugi priorytet to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, poprzez ograniczenie importu paliw kopalnych dzięki własnej produkcji wodoru.

"Chcemy poddać pod refleksję powstanie autostrady wodorowej Północ-Południe. Zakładamy, że na Północy będzie największa produkcja z elektrolizerów zgromadzonych w strefie offshore" - powiedział Kurtyka.

Większa rola wodoru w transporcie

"Po trzecie, chcemy zwiększyć rolę wodoru w transporcie. Mamy szanse na postanie pierwszych lokomotyw na wodór i na wodorowe autobusy. Chcielibyśmy, by powstało ok. 15 nowych stacji tankowania wodorem, w pierwszej kolejności dla transportu ciężarowego" - powiedział minister.

Nowe "prawo wodorowe"

Wreszcie, czwartym priorytetem jest przyjęcie nowego "prawa wodorowego".

"Rozpoczęły się prace nad nowym prawem wodorowym. To będą regulacje dla obrotu, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru w gospodarce" - zakończył minister.

List ws. gospodarki wodorowej

Ministerstwo Klimatu podpisało z 17 spółkami i organizacjami z branży energetycznej i transportowej, m.in. Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG), PKN Orlen, Grupą Azoty, Grupą Lotos, Tauronem, JSW, Gaz-Systemem i PKP Energetyką "List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego", poinformowali także przedstawiciele resortu.

"Dziś wykonujmy pierwszy krok w budowie w Polsce nowej gospodarki wodorowej. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 17 podmiotów gospodarczych, które chcą realizować ambitne projekty gospodarcze. Dziś Polska jest piątym producentem wodoru na świecie, głównie z paliw kopalnych; chcemy by ciężar tej produkcji przesuwał się w kierunku odnawialnych źródeł energii" - powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podczas konferencji prasowej.

"Mamy dziś ważny dzień dla polskiego przemysłu i gospodarki. Chcemy, żeby polska dała sobie szansę, by pewne trendy wyprzedzać, by być tymi, którzy patrzą w przyszłość. Chcemy tworzyć koalicję między rządem a przemysłem" - dodał minister klimatu Michał Kurtyka.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, jako jeden z sygnatariuszy listu, skomentował, że na razie wodór nie odgrywa dużej roli w gospodarce, ale perspektywy jego zastosowania są pomyślne.

"Nawet 20-25% miksu energetycznego w Europie może pochodzić z wodoru. My widzimy w tym dużą szansę dla Polski. To, co dla naszej spółki najważniejsze, to zastosowanie wodoru w sieciach gazowniczych. One nie muszą wykorzystywać tylko gazu ziemnego. Będziemy chcieli mieszać z nim biogaz i również mieszać wodór. Kwestią będzie wyprodukowanie dużych ilości [wodoru]" - powiedział Kwieciński.

Czytaj także: Polenergia i Siemens Energy: partnerstwo na rzecz dekarbonizacji i zielonego wodoru >>>

"Podkreślam, że wodorem zajmujemy się od około 2 lat. Nie tylko Orlen, ale i wiele firm w Polsce. Inicjatywa Ministerstwa Klimatu daje szanse, by siły połączyć" - dodał członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki.

Natomiast wiceprezes Taurona Jarosław Broda wspomniał m.in. o wyzwaniach dla budowy gospodarki wodorowej.

"Wyzwanie pierwsze to finansowanie. W naszej skali pewne środki poświęciliśmy na rozwój technologii; by przejść na większą skalę potrzebujemy wsparcia. Drugie wyzwanie to regulacje, które muszą wyprzedzać nasze działania" - wskazał Broda.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: