Minister Kwieciński: przygotowujemy się do twardego brexitu

Gospodarka

Polska przygotowuje się na wypadek tzw. twardego brexitu, nie wyklucza żadnego scenariusza, jeśli chodzi o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, niemniej pracuje nad tym, aby nie doszło do bezumownego rozstania, poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister Jerzy Kwieciński
Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Polska przygotowuje się na wypadek tzw. twardego brexitu, nie wyklucza żadnego scenariusza, jeśli chodzi o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, niemniej pracuje nad tym, aby nie doszło do bezumownego rozstania, poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister @JerzyKwiecinski: bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii miałoby fatalne skutki dla funduszy UE #brexit #WielkaBrytania

"Musimy powiedzieć, że taki jest obrót wypadków, że nie mamy zatwierdzonej umowy z Wielką Brytanią dotyczącej wyjścia z UE nie jest dobry dla Polski. Z drugiej strony, w tej sytuacji żadnego scenariusza nie można wykluczyć, np. takiego, że będzie powrót Wielkiej Brytanii do UE" - powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej."Jeśli chodzi o brexit realizowany bez umowy, niekontrolowany, to ten najmniej optymistyczny scenariusz jest brany przez nas brany pod uwagę i na taki scenariusz się przygotowujemy. Ale pracujemy nad tym, by go nie było. Jeżeli by zaistniał jesteśmy zainteresowani by ta perspektywa finansowa była realizowana jak ja zaplanowano na początku" - dodał minister.Czytaj także: Co będzie oznaczać twardy brexit? Ceny mogą wzrosnąć o 20 – 25 proc. >>>

Obecnie czekamy na ewentualne wotum nieufności wobec premier Teresy May oraz na propozycje Wielkiej Brytanii co do tego, co zamierza robić, wskazał.

Wielka Brytania jest naszym 3. partnerem handlowym

"Wielka Brytania jest obecnie naszym 3. partnerem handlowym i co dla nas jest szalenie ważne, to to, że mamy dodatni bilans handlowy i dla nas perturbacje związane z chaotycznym wyjściem Wielkiej Brytanii nie jest dobre. A Wielka Brytania to również ważny inwestor zagraniczny w Polsce" - stwierdził także Kwieciński.Dodał, że bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii miałoby "fatalne skutki dla funduszy UE"."Jeśli chodzi o negocjacje nowej perspektywy, jesteśmy gotowi zwiększyć składkę do budżetu unijnego po 2020 roku, by utrzymać skalę najważniejszych programów unijnych" - podsumował minister.

Polska szykuje się na spowolnienie gospodarcze

Wzrost gospodarczy Polski wyniósł ok. 5% r/r w IV kw. 2018 r., jak i w całym ub. roku, prognozuje także Jerzy Kwieciński. W 2019 r. spodziewa się on wzrostu wyższego niż zapisane w ustawie budżetowej 3,8%."Spodziewamy się, że bardzo dobrze zakończymy 2018 rok i zamknie się on wzrostem gospodarczym na poziomie ok 5% PKB - będzie to jeden najlepszych wyników w UE. Spodziewamy się dynamiki ok. 5% r/r PKB w IV kw. I w całym 2018 roku" - powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej."Rosną inwestycje i w 2019 r. będą przyczyniały się do wzrostu gospodarczego bardziej znacząco niż w 2018 r." - dodał.Przyznał jednocześnie, że Polska szykuje się na spowolnienie gospodarcze, które jest widoczne już w Unii Europejskiej i w strefie euro, ale ono dociera do nas - jak zaznaczył - znacznie wolniej."Prognozy agencji ratingowych zawierają się na ten rok dla Polski w okolicach potencjału wzrostu gospodarczego i myślę, że tempo wzrostu PKB w 2019 będzie wyższe niż zapisane w budżecie na 2019 rok 3,8% i agencje będą podwyższały jednak prognozy na ten rok, podobnie jak w zeszłym roku" - podsumował minister.Wczoraj Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) podało, że według jego ekspertów, wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na poziomie powyżej 5% r/r w IV kw. 2018 r. wobec po 5,1% r/r wzrostu w poprzednich dwóch kwartałach).Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawi szybki szacunek produktu krajowego brutto za IV kwartał 2018 roku w czwartek, 14 lutego br.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: