Minister Kwieciński: wzrost PKB w tym roku może zbliżyć się do poziomu z 2018 r.

Gospodarka

Polska ma "duże szanse", żeby odnotować w tym roku wzrost PKB na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister Jerzy Kwieciński
Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Polska ma "duże szanse", żeby odnotować w tym roku wzrost PKB na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Min. @JerzyKwiecinski: Polska ma "duże szanse", żeby odnotować w tym roku wzrost #PKB na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego @MIR_GOV_PL

"Mamy duże szanse, żeby zbliżyć się do poziomu wzrostu gospodarczego, który mieliśmy w zeszłym roku. Mamy bardzo dobre oznaki w tych częściach gospodarki, które nie do końca najlepiej pracowały wcześniej, przede wszystkim w inwestycjach" - powiedział Kwieciński w wywiadzie dla Radia Plus.

"Końcówka cyklu gospodarczego będzie miała łagodny charakter"

Według niego, końcówka cyklu gospodarczego nastąpi w tym roku będzie miała bardzo łagodny charakter. "Różne kraje ją różnie odczuwają. Gospodarka niemiecka to będzie zjazd do 0,5-0,6%, a u nas do poziomu 4,5-4,7% PKB" - wskazał minister.

W maju, po publikacji danych o PKB za I kw. br. Kwieciński mówił, że coraz bardziej realna staje się prognoza wzrostu PKB powyżej 4% r/r w całym 2019 r.Według przyjętych w tym tygodniu założeń makroekonomicznych do przyszłorocznego budżetu, wzrost PKB sięgnie 4% w tym roku (wobec 5,1% w 2018 r.), a następnie spowolni do 3,7% w 2020 r.Czytaj także: Założenia makroekonomiczne rządu na 2020 r. Jaka inflacja, wzrost PKB i bezrobocie?

Na początku czerwca prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński szacował, że wzrost gospodarczy w Polsce może wynieść w tym roku ok. 4,5%, "a może więcej".W tym tygodniu kilka banków komercyjnych podniosło swoje prognozy wzrostu PKB na ten rok do 4,5-4,8%.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: