Minister Kwieciński: wzrost PKB wyniesie ok. 4 proc. w IV kw. 2019 r.

Gospodarka

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie ok. 4% w IV kw., a w całym 2019 roku sięgnie 4,2-4,3% , prognozuje minister inwestycji, rozwoju i finansów Jerzy Kwieciński.

Minister Jerzy Kwieciński
Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie ok. 4% w IV kw., a w całym 2019 roku sięgnie 4,2-4,3% , prognozuje minister inwestycji, rozwoju i finansów Jerzy Kwieciński.

Min. @JerzyKwiecinski: wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie ok. 4% w IV kw., a w całym 2019 roku sięgnie 4,2-4,3% #PKB

"Podtrzymuję swoją prognozę co do tempa wzrostu w kolejnym kwartale i całym roku. W tym pierwszym przypadku będziemy mieli tempo zbliżone do 4%, a wynik roczny uplasuje się zapewne w przedziale 4,2-4,3%" – powiedział Kwieciński cytowany w komunikacie resortu.Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w szybkim szacunku tych danych Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,9% r/r w III kw. 2019 r. wobec 4,6% wzrostu r/r (po rewizji) w poprzednim kwartale. W III kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4%.

"Struktura wzrostu jest jeszcze nieznana, ale głównym motorem wzrostu pozostała bez wątpienia konsumpcja. W mojej ocenie do wzrostu w jednej czwartej lub nawet jednej trzeciej dołożyły się też inwestycje" – powiedział Kwieciński.

Dynamika inwestycji

Zdaniem ministra, dynamika inwestycji mogła być podobna lub nieco niższa niż w drugim kwartale, kiedy to nakłady brutto na środki trwałe urosły o 9%, podano także.Czytaj także: PKB wyraźnie poniżej oczekiwań >>>

"Sądzę, że w trzecim kwartale wzrost był również solidny. Dołożyły się do niego nie tylko wciąż szybko rosnące inwestycje przedsiębiorstw, ale też publiczne, związane między innymi z rozpędzoną perspektywą unijną 2014-2020. Wynik może być nieco niższy niż w poprzednim kwartale w związku z efektem bazy, czyli stosunkowo wysokim poziomem inwestycji prywatnych w III kwartale poprzedniego roku" – prognozuje Kwieciński.Wg niego, wkład eksportu netto we wzrost gospodarczy był zbliżony do neutralnego."Gdyby zaplanowany na koniec tego miesiąca finalny odczyt PKB za trzeci kwartał, w którym przedstawiona zostanie struktura wzrostu, potwierdził korzystny wpływ eksportu netto na dynamikę aktywności gospodarczej w Polsce, oznaczałoby to, że nasza gospodarka ma silne mechanizmy obronne przed niekorzystną sytuacją w otoczeniu zewnętrznym" – podsumował Kwieciński.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: