Minister zdrowia: mamy zagwarantowany dostęp do ok. 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

Gospodarka

Na chwilę obecną Polska ma zagwarantowany dostęp do ok. 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Adam Guz/KPRM

Na chwilę obecną Polska ma zagwarantowany dostęp do ok. 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Na tą chwilę mamy zagwarantowany dostęp do ok 85 mln dawek, co pozwoli na zaszczepienie ok 50 mln osób. Jesteśmy w pełni zabezpieczeni" – napisał Niedzielski na Twitterze.

Czytaj także: Będzie więcej szczepionek? Polski rząd negocjuje z producentami możliwość dodatkowych dostaw >>>

Wcześniej rząd prognozował, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku - ponad 1,52 mln. Obecnie zarejestrowane są dwie szczepionki: firmy Pfizer-BioNtech oraz Moderna, trwa procedura rejestracji szczepionki firmy AstraZeneca. Przed tygodniem Niedzielski poinformował, że Polska miała – w ramach mechanizmu unijnego - pierwotnie zarezerwowane 16 mln dawek szczepionki firmy Pfizer, ale "weszła w drugą umowę z Pfizerem" i "dodatkowo do końca roku pojawi się 25 mln [dawek szczepionki]". Wczoraj minister poinformował, że trwają dodatkowe rozmowy także z Moderną.

"Zasadne wydaje się utrzymanie restrykcji"

Z punktu widzenia ministra zdrowia zasadne wydaje się utrzymanie restrykcji

- powiedział wcześniej w Radiu ZET Adam Niedzielski.

"Dziś mamy posiedzenie zespołu kryzysowego i tam będziemy omawiać sytuację. Z mojego punktu widzenia zasadne wydaje się utrzymanie restrykcji" - powiedział.

"Poziom ryzyka jest bardzo duży. Mamy nowe mutacje wirusa. Pogarsza się też sytuacja w krajach ościennych" - dodał.

Obecne restrykcje obowiązują do 31 stycznia.

"Najbardziej boje się otwarcia hoteli i wyjazdów na spóźnione ferie. Taka sytuacja stwarza przestrzeń do transmisji wirusa" - powiedział.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: