Ministerstwo Cyfryzacji: ponad 82 mln zł na wsparcie młodych talentów informatycznych

Technologie i innowacje

Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie ruszyło z jednym z najważniejszych projektów – programem wsparcia młodych talentów informatycznych. Przeznaczy na ten cel ponad 82 miliony złotych.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie ruszyło z jednym z najważniejszych projektów – programem wsparcia młodych talentów informatycznych. Przeznaczy na ten cel ponad 82 miliony złotych.

.@MC_GOV_PL oficjalnie ruszyło z jednym z najważniejszych projektów – programem wsparcia młodych talentów informatycznych. Przeznaczy na ten cel ponad 82 miliony złotych #MinisterstwoCyfryzacji

- Potencjał, który tkwi w tysiącach młodych, zdolnych informatyków jest zasobem, który może zadecydować o przewadze konkurencyjnej Polski we współczesnym świecie. Chcemy temu pomóc – powiedział w środę minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Mądre wsparcie

Inicjatywą wychodzącą naprzeciw tym wyzwaniom jest Program Rozwoju Talentów Informatycznych. Zaplanowaliśmy go na 11 lat (2019-2029). W tym czasie nasze wsparcie otrzyma 10 tysięcy uczniów i studentów oraz 1,5 tysiąca nauczycieli. Przeznaczymy na ten cel ponad 82 miliony złotych.

Program składa się z dwóch ścieżek:Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu i Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych.W środę minister cyfryzacji podpisał umowy na organizację pierwszych pilotażowych edycji zarówno Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu, jak i Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych, które odbędą się w tym i przyszłym roku.- Wierzymy, że dzięki naszemu Programowi, zmniejszymy lukę niedoboru rąk do pracy w sektorze IT, co pozwoli polskim firmom na szybszy rozwój – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasi informatycy odnoszą liczne sukcesy w międzynarodowych konkursach. Chcemy, by było ich więcej. Celem naszego programu jest wydobycie potencjału tkwiącego w zdolnych młodych Polakach - dodał szef MC.

  

Pierwsza ścieżka

Pierwsze z pilotażowych Mistrzostw – w Algorytmice i Programowaniu zorganizuje Fundacja Rozwoju Informatyki. W pilotażowej edycji zaprosimy do projektu 30 zespołów, ale już od przyszłego roku to grono się powiększy – do 100 zespołów.W tej ścieżce kompleksowym wsparciem zostaną objęci zarówno uczniowie szkół średnich, studenci, jak i nauczyciele. W sumie, w ciągu 11 lat, na wsparcie 7000 młodych ludzi oraz 1,5 tysiąca nauczycieli przeznaczymy 54 miliony złotych.Pilotażowa edycja Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu rusza obecnie w ośmiu województwach: dolnośląskim, lubuskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, śląskim i świętokrzyskim.Mistrzostwa będą się zaczynały wraz ze startem nowego roku szkolnego/akademickiego i będą umożliwiały uczniom/studentom branie udziału w zajęciach przez cały rok szkolny. W ramach mistrzostw młodzi ludzie będą brali udział, nie tylko w szkoleniach, wykładach, ale także w obozach edukacyjnych, sparingach czy grywalizacji. Na koniec każdego roku planujemy Mistrzostwa, które wyłonią najlepszych z najlepszych.

Druga ścieżka

Pierwsze pilotażowe Mistrzostwa w Projektowaniu Gier Komputerowych zorganizuje Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży TEATRIKON.- Na początek startujemy w trzech województwach: lubelskim, śląskim oraz wielkopolskim. W tej części kompleksowym wsparciem zostaną objęci zarówno uczniowie szkół średnich, jak również studenci z terenu całego kraju. W sumie, do końca 2029 roku, na wsparcie 3,5 tysiąca młodych ludzi przeznaczymy 28 milionów złotych – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.Mistrzostwa w Projektowaniu Gier Komputerowych ruszają już dziś. Tegoroczna edycja ma charakter turnieju i – jeśli jesteś uczniem szkoły średniej lub studentem - możesz się do niego zgłosić razem ze znajomymi ze szkoły/uczelni.W turnieju będziecie mieli szansę zgłębić wiedzę w trzech obszarach projektowania gier: game designie, grafice oraz programowaniu. Rekrutacja trwa na stronie www.t3g.pl. Macie czas do 4 grudnia.
Udostępnij artykuł: