Ministerstwo Finansów opublikuje kolejne objaśnienia do ustaw wchodzących w życie od 2019 r.

Prawo i regulacje

Ministerstwo Finansów, po opublikowaniu objaśnień dotyczących obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR), planuje także wydać w najbliższym czasie objaśnienia związanych m.in. podatkiem u źródła czy IP boxem, wynika ze słów wiceministra Filipa Świtały.

Młotek sędziowski i kodeks
Fot. stock.adobe.com/ sebboy12

Ministerstwo Finansów, po opublikowaniu objaśnień dotyczących obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR), planuje także wydać w najbliższym czasie objaśnienia związanych m.in. podatkiem u źródła czy IP boxem, wynika ze słów wiceministra Filipa Świtały.

#MinisterstwoFinansów planuje wydać w najbliższym czasie objaśnienia związanych m.in. podatkiem u źródła czy IP boxem #podatki #prawo @MF_GOV_PL

"Wydaliśmy objaśnienia do nowelizacji ustawy o MDR, zaraz po wejściu tych przepisów w życie. W latach poprzednich było najczęściej inaczej. Planujemy także wydać kilkanaście innych dokumentów objaśniających do wprowadzonych przepisów, które weszły życie od stycznia 2019 r." - powiedział Świtała podczas spotkania z dziennikarzami.Dodał, że resort zamierza wydać objaśnienia dotyczące m.in. podatku u źródła, IP boxu, czy leasingu."Zgłoszeń na chwilę obecną otrzymaliśmy kilka, więc jakiegoś wielkiego zalewu informacji ze strony podatników nie widzę, choć pojawiały się tego typu obawy w przestrzeni medialnej" - dodał wiceminister.

Będą zmiany w przepisach dotyczących MDR?

Świtała podkreślił, że nie jest wykluczone wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących MDR, "ale najpierw chcemy zobaczyć, jak te przepisy będą sprawowały się w praktyce"."Będziemy publikowali ostrzeżenia dotyczące optymalizacji podatkowych. Przepisy MDR są informacją dla nas, co się na rynku dzieje. Jeżeli zobaczymy, że coś się dzieje i istnieje możliwość obejścia prawa, to wydamy ostrzeżenie dotyczące używanego danego schematu podatkowego. Liczymy jednak w pierwszej kolejności, że nastąpi efekt zniechęcający do agresywnego stosowania optymalizacji podatkowej" - dodał wiceminister.Przedstawiciele resortu przypomnieli, że obowiązek raportowania nie nastąpi, jeśli nie jest spełnione kryterium kwalifikowanego np. aktywa podmiotu nie przekraczają równowartości 10 mln euro oraz wartość przedmiotu uzgodnienia/transakcji nie przekracza 2,5 mln euro i jednocześnie nie jest spełnione kryterium trans graniczne.

Prace nad strategią przy wykorzystaniu rajów podatkowych

"Prowadzimy obecnie także prace nad strategią przy wykorzystaniu rajów podatkowych i na razie jest to jeszcze projekt na etapie wstępnym" - dodał wiceminister.Ustawa wprowadzająca obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR) została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 23 listopada 2018 r. Celem przepisów MDR jest m.in. poprawa jakości systemu podatkowego, poprzez umożliwienie szybkiego dostępu administracji podatkowej (KAS) do informacji o potencjalnie agresywnym planowaniu lub nadużyciach związanych z planowaniem podatkowym oraz informacji o promotorach i korzystających ze schematów podatkowych.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: