Ministerstwo Finansów utrzymało oprocentowanie obligacji oszczędnościowych

Finanse osobiste / Gospodarka

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w lipcu 2019 r. zostało utrzymane na poziomie z czerwca br., podało Ministerstwo Finansów.

Akcje i obligacje
Fot. stock.adobe.com/Yozayo

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w lipcu 2019 r. zostało utrzymane na poziomie z czerwca br., podało Ministerstwo Finansów.

.@MF_GOV_PL: w lipcu utrzymujemy oprocentowanie wszystkich rodzajów obligacji oszczędnościowych na niezmienionym poziomie #obligacje

"W lipcu utrzymujemy oprocentowanie wszystkich rodzajów obligacji oszczędnościowych na niezmienionym poziomie. Klienci indywidualni będą mogli kupić te obligacje na atrakcyjnych warunkach z oprocentowaniem od 1,5% do 2,7% w przypadku standardowej oferty. Beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą kupić obligacje sześcioletnie z oprocentowaniem w wysokości 2,8%, a dwunastoletnie 3,2%. Jeszcze przez kilka dni, do końca czerwca, dostępne są w sprzedaży dziesięciomiesięczne obligacje premiowe, które gwarantują zysk na poziomie 1,50% w skali roku i dają szansę na wygranie dodatkowych premii pieniężnych w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1 000 zł, a nawet 10000 zł" – komentuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,5%, podano również.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2% dla 12-letnich.6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 2,80% i 3,20% w pierwszym roku oszczędzania, podano także.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: