MIR i BGK uruchomiły pilotaż pożyczek na poprawę dostępności budynków

Z rynku

Minister inwestycji i rozwoju oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisali umowę w sprawie uruchomienia pilotażowego programu nisko oprocentowanych pożyczek na poprawę dostępności budynków dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i innych osób ze specjalnymi potrzebami, podały instytucje.

BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)

Minister inwestycji i rozwoju oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisali umowę w sprawie uruchomienia pilotażowego programu nisko oprocentowanych pożyczek na poprawę dostępności budynków dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami i innych osób ze specjalnymi potrzebami, podały instytucje.

.@MIR_GOV_PL oraz @BGK_pl podpisały umowę w sprawie uruchomienia pilotażowego programu nisko oprocentowanych pożyczek na poprawę dostępności budynków #DostępnośćPlus

"Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju i BGK sfinansują likwidację barier architektonicznych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej w formie preferencyjnych, nisko oprocentowanych pożyczek z możliwością częściowego umorzenia. Pożyczki będą skierowane głównie do sektora publicznego (na przykład urzędów, szkół, przychodni) oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, ale będą mogły z nich skorzystać także szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytucje kultury czy właściciele wielorodzinnych budynków mieszkalnych" - czytamy w komunikacie.

Budżet programu w 2019 r. wyniesie 4 mln zł

Budżet programu w 2019 roku, czyli w okresie pilotażu, wyniesie 4 mln zł. Pieniądze pochodzą ze spłat pożyczek unijnych udzielanych w latach 2007-2013, podano także.

"Dzisiejsza umowa to dopiero początek. Wkrótce kwota ta zwiększy się wielokrotnie. Zakładamy, że w ciągu najbliższych pięciu, sześciu lat tylko ze zwrotów środków europejskich będziemy dysponować prawie 120 mln zł" - zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.Dodał, że zaproponowany instrument ma charakter tymczasowy."Ustawa o dostępności, która trafiła właśnie do Sejmu przewiduje uruchomienie Funduszu Dostępności. A to stworzy warunki dla uruchomienia kolejnych 320 mln zł z budżetu państwa w perspektywie 10 lat oraz około 400 mln z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w tym samym czasie" - powiedział Kwieciński.Czytaj także: Powstanie Fundusz Dostępności. Rząd przyjął projekt ustawy >>>

Inwestycje poprawiające dostępność

Inwestycje poprawiające dostępność, na które będzie można przeznaczyć pieniądze, to na przykład windy w budynkach wielokondygnacyjnych, likwidacja zbędnych schodków, montaż uchwytów i poręczy oraz mechanizmy otwierania drzwi i okien. Ułatwią one życie tym wszystkim, którzy na co dzień mają trudności z poruszaniem się lub na przykład ze słuchem lub wzrokiem, wyjaśniono w komunikacie."Mniejsze bariery architektoniczne umożliwią wielu osobom większy udział w życiu swoich społeczności, a co za tym idzie większą samodzielność i więcej możliwości rozwoju. Finansując projekty infrastrukturalne: transportowe, drogowe czy mieszkaniowe myślimy przede wszystkim o ludziach, o tym, by poprawiała się jakość życia Polaków. Zwiększenie dostępności budynków i likwidacja barier architektonicznych doskonale wpisuje się w naszą misję wspierania rozwoju społecznego kraju" - skomentowała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Uruchomienie preferencyjnych pożyczek na jesieni 2019 r. 

BGK przewiduje uruchomienie preferencyjnych pożyczek na jesieni 2019 r. Program pożyczek jest częścią rządowego programu Dostępność+.Program Dostępność+ ma zapewnić swobodny udział w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach (na przykład seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, rodzicom z dziećmi, kobietom w ciąży). Koncentruje się na ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Program to nie tylko fundusze na dostępność, ale też rozwiązania prawne, takie jak przyjęty w czerwcu przez rządu projekt ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: