MIR: minimalny plan wydatków Programu Polska Wschodnia na 2018 r. został zrealizowany

Gospodarka

Zrealizowano minimalny plan wydatkowania środków dla Programu Polska Wschodnia na koniec 2018 roku - 276 mln euro. W I poł. br. certyfikacja wyniosła 294 mln euro, co stanowi 107% realizacji rocznej zasady n+3, podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Fot. Pixabay

Zrealizowano minimalny plan wydatkowania środków dla Programu Polska Wschodnia na koniec 2018 roku - 276 mln euro. W I poł. br. certyfikacja wyniosła 294 mln euro, co stanowi 107% realizacji rocznej zasady n+3, podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Minimalny plan wydatków Programu Polska Wschodnia na 2018 r. został zrealizowany - podało @MIR_GOV_PL ‏

"Zrealizowany z półrocznym wyprzedzeniem plan w wydatkowaniu środków na ten rok to duży i kolejny już sukces w realizacji Programu Polska Wschodnia. Jest to niewątpliwie zasługa sprawnie działającego systemu realizacji Programu - dobrej pracy całego zespołu zaangażowanych osób w instytucjach pośredniczących: PARP i CUPT oraz w naszym ministerstwie. Największe podziękowania chciałbym jednak złożyć beneficjentom, a w szczególności polskim przedsiębiorcom. To dzięki ich aktywności i staranności w realizacji projektów, mogliśmy nie tylko na czas rozliczyć się z Komisją Europejską ale co ważniejsze - zasilić Polskę Wschodnią wartymi miliony inwestycjami rozwojowymi" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie.Dotychczas w Programie Polska Wschodnia rozdysponowano 6 mld zł - ok. 70 proc. budżetu. Z etapu intensywnej kontraktacji Program wchodzi w etap realizacji. Efekty pierwszych, podpisywanych kilka lat temu umów o dofinansowanie już są widoczne, podano także.

Oto przykłady zrealizowanych projektów:1. Przebudowa skrzyżowania DK 19 (al. Solidarności i al. Gen. Wł. Sikorskiego) i DW 809 (ul. Gen. Ducha) w Lublinie - wyprowadzenie ruchu w kierunku węzła Lublin Czechów (S12/S17/S19) - Miasto Lublin Wartość ogółem: 70 mln zł, dofinansowanie UE: 58,9 mln zł2. Prace na liniach kolejowych nr 68, 565 na odcinku Lublin - Stalowa Wola Rozwadów wraz z elektryfikacją. Wartość projektu: 451,4 mln zł, w tym dofinansowanie UE EFRR: 311,9 mln zł; czas realizacji inwestycji: 2017-2020 r.Na odcinku Lublin - Lublin Zemborzyce przebudowano już jeden tor. W listopadzie 2017 r. zakończono pierwszy etap prac na stacji Stalowa Wola Rozwadów. Przygotowane zostały cztery nowe tory. Wykonawca zamontował siedem rozjazdów, które zapewnią sprawną obsługę pociągów.3. Elektryczny wózek podnośnikowy - produkt będący wdrożeniem wyników prac B+RBeneficjent: ZAKREM Sp. z o.o. Grajewo, woj. podlaskie Wartość projektu: 1,57 mln zł, w tym dofinansowanie UE: 640 tys. złWózek magazynowy, który wyróżnia (w skali europejskiej) napęd elektryczny (ułatwia prowadzenie wózka z ciężkim załadunkiem) oraz podnośnik elektryczny (pozwala regulować wysokość platformy z ładunkiem).4. Silnik elektryczny do zastosowań specjalnych - produkt będący wdrożeniem wyników prac B+RBeneficjent: Synergy Technologies Sp. z o.o., Krosno, woj. podkarpackie Wartość projektu: 1,8 mln zł, w tym dofinansowanie UE: 1,03 mln zł" - czytamy dalej.

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Całkowity budżet programu to ponad 2 mld euro.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: