Mirosław Boda: Koniunktura w branży

Tylko u nas

Wypowiedź dla alebank.pl:  Mirosław Boda - Wizeprezesem ING Banku Śląskiego

Największą niespodzianką było to, że udało się nam urosnąć tak szybko i to praktycznie we wszystkich liniach biznesowych. Udało się nam pozyskiwać około 100 tys. klientów kwartalnie co jest bardzo dużym osiągnięciem. Przyrost akcji kredytowej wyniósł 8 mld zł. W bardzo zrównoważony sposób we wszystkich liniach biznesowych, które w banku są przyrost depozytów był na poziomie 5 mld zł  – bankowość detaliczna zgarnęła dużą część tego przyrostu zatem niespodzianki są pozytywne i przyjemne. To jest realizacja strategii banku.

Niespodzianką jest to, że realizujemy ją w lepszym stopniu niż zakladaliśmy. Mam nadzieję, że nasz trend wyróżniania się wzrostowo na rynku utrzyma się i będziemy w ten sposób postrzegani przez klientów, co pozwoli nam kontynuować albo wzmocnić trend wzrostowy.

Mam nadzieję, że wzrost będzie się utrzymywał w drugiej połowie roku. Może nie będzie aż tak dynamiczny bo naszymi konkurentami są znakomite banki i przystąpią też do walki o klientów.

Myślę, że jeżeli ponad 50 proc. klientów będzie obsługiwanych bez kontaktu z oddziałami to będzie to break event point – od tego momentu bankowość elektroniczna będzie dominująca – jesteśmy blisko tego punktu.

Czy może ona zastąpić bankowość tradycyjną, oddziałową? To zależy w jakich segmentach. W bankowości detalicznej zmiany następują dużo szybciej. Jeśli chodzi o segment działalności korporacyjnej to tradycyjny model acout managera kontaktu bezpośredniego z klientem do końca nigdy nie zostanie wyeliminowany, aczkowliek rola kanałów bezpośrednich w segmencie bankowości korporacyjnej również bardzo mocno rośnie.

Technologia jest rzeczą łatwiejszą do zmiany natomist to, co zmienia się dużo wolniej to są nasze przyzwyczajenia. Jeśli chodzi o bankowość bezpośrednią, elektroniczną zmiany następują bardzo, bardzo szybko.

Wydaje mi się, że branżą, która jest bardzo mobilna jest branża telekomunikacyjna, operatorzy telefonii komórkowych.  Jeżeli szukać doświadczeń to z tej strony.

Zobacz rozmowę w wersji wideo: https://www.youtube.com/watch?v=wwS3-Xqkn84

aleBank.pl

Udostępnij artykuł: