Mistrzowie Kodowania: byliśmy na EFNI!

Tylko u nas

W pierwszych dniach października w Sopocie odbyła się IV edycja Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI). Jak co roku uczestnicy kongresu mieli możliwość udziału w wielu spotkaniach i panelach, podczas których dyskutowano o przyszłości Europy. W tym roku odwiedzający Forum dzięki programowi Mistrzowie Kodowania mogli także poznać język przyszłości, którego znajomość staje się kluczową kompetencją w świecie nowych technologii.

Dla gości Europejskiego Forum Nowych Idei firma Samsung Electronics Polska przygotowała panel dyskusyjny pt. Jakich umiejętności cyfrowych potrzebuje Europa, by dostosować system kształcenia do rynku pracy i zawodów przyszłości?

W panelu zasiedli m. in. Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej oraz Maria Spante, Dyrektor programowa studiów magisterskich w zakresie informatyki specjalizująca się w kształceniu zintegrowanym z pracą zawodową.  Dyskutowano m.in. o systemie edukacyjnym dostosowania go do zmieniających się realiów, a sama Pani Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zwróciła uwagę, iż w obliczu wyzwań cyfrowego świata zmienia się także rola i zadania szkoły. – W przeszłości zadaniem szkoły było “napchanie” jak największej dawki wiedzy do głowy dzieciom. Dziś wiemy, iż współczesny świat wymaga przede wszystkim umiejętności miękkich. Trudno jednak określić, jakiego rodzaju umiejętności będą potrzebne za 20, 30 lat – powiedziała. – Nowoczesny nauczyciel musi umieć wyjść spod tablicy, z roli mentora, który wie lepiej, i wejść w grupę, którą uczy i umieć z nią współpracować – dodała.

Co ważne, wszyscy uczestnicy panelu byli zgodni, iż szkoła, musi w umiejętny sposób zacząć posługiwać się cyfrowymi narzędziami i językiem, którym już posługują się uczniowie.

Przygotowanie nauczycieli do pracy w cyfrowej szkole jest kluczem do zapewnienia przyjaznej i skutecznej edukacji. Wiedzą o tym organizatorzy programu Mistrzowie Kodowania, którzy oparli mechanizm jego działania właśnie na szkoleniach kadry i dostarczaniu dedykowanych scenariuszy opracowanych w myśl najnowszych koncepcji dotyczących edukacji.

Źródło: Samsung

 

Udostępnij artykuł: