Mniej niż 100 zł emerytury? Przybywa osób ze świadczeniem poniżej minimalnego

Mój plan emerytalny

W szybkim tempie przybywa osób z emeryturą poniżej minimalnej. W tej chwili jest już ich 166,6 tys., powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Dłonie seniora (fotografia ilustracyjna)
Fot. Pixabay.com

W szybkim tempie przybywa osób z emeryturą poniżej minimalnej. W tej chwili jest już ich 166,6 tys., powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Ok. 1,5 proc. najniższych emerytur wynosi 100 zł, a nawet mniej niż to #emerytury #ZUS #Uścińska

Większość osób ze wspomnianej przez prezes ZUS grupy otrzymuje świadczenia wyższe niż 500 zł, ale ok. 1,5 proc. najniższych emerytur wynosi tylko 100 zł, a nawet mniej niż to.- Musimy myśleć, jak rozwiązać problem szybko powiększającej się grupy osób, których świadczenie trudno nazwać emeryturą – podkreśliła w rozmowie z DGP Gertruda Uścińska.

Efekt obniżenia wieku emerytalnegoJak poinformowała także prezes ZUS, do końca 2017 roku wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 424 tys. wniosków o przejście na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przypomnijmy, że zmiana ta weszła w życie od 1 października 2017 roku.Zakład wydał 313 tys. decyzji o wypłacie świadczeń, co oznacza, że z prawa do przejścia na emeryturę z tytułu obniżenia wieku emerytalnego skorzystało 79 proc. uprawnionych.

Niższe emerytury osób, które skorzystały ze zmiany przepisów

Jak dodała w wywiadzie dla DGP Gertruda Uścińska, osoby, które skorzystały z nowych przepisów dotyczących wieku emerytalnego, średnio dostają jednak niższe świadczenia od średniej emerytury sprzed obniżenia wieku, czyli mniej niż 2170 zł.- Przeciętne świadczenie z ustawy wiekowej to 2080 zł miesięcznie. W przypadku kobiet jest to 1610 zł, a mężczyzn - 2700 zł. Niestety aż 34 tys. osób otrzymało emeryturę mniejszą niż minimalna – powiedziała w rozmowie z DGP prezes ZUS.Obecnie minimalna emerytura wynosi 1000 zł brutto, nie wszyscy mają jednak do niej prawo. Potrzebny jest odpowiedni okres składkowy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij artykuł: