Mniej wakacji kredytowych klientów indywidualnych w III kw. 2020 r.

Finanse osobiste / Kredyty / Nieruchomości

Bankowymi wakacjami kredytowymi objętych jest 508 tys. kredytów klientów indywidualnych o wartości 43,2 mld zł. Do tej pory w trakcie III kwartału liczba kredytów z odroczeniem spłaty raty spadła o 134 tys., a ich wartość obniżyła się o 9,8 mld zł. Wakacjami ustawowymi objętych jest blisko 1,6 tys. kredytów - wynika z danych BIK.

Polskie pieniądze i kalkulator
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf

Bankowymi wakacjami kredytowymi objętych jest 508 tys. kredytów klientów indywidualnych o wartości 43,2 mld zł. Do tej pory w trakcie III kwartału liczba kredytów z odroczeniem spłaty raty spadła o 134 tys., a ich wartość obniżyła się o 9,8 mld zł. Wakacjami ustawowymi objętych jest blisko 1,6 tys. kredytów - wynika z danych BIK.

.@grupabik: bankowymi wakacjami kredytowymi objętych jest 508 tys. kredytów klientów indywidualnych o wartości 43,2 mld zł. Do tej pory w trakcie III kwartału liczba kredytów z odroczeniem spłaty raty spadła o 134 tys. #kredyty #WakacjeKredytowe

"Z obserwacji w oparciu o dane w BIK, przekazywane przez banki, wynika, że zarówno liczba, jak i wartość zaraportowanych rachunków dla klientów indywidualnych z umownymi odroczeniami spłaty rat, maleje z tygodnia na tydzień" - powiedział PAP Biznes dyrektor Departamentu Zasobów Informacyjnych w BIK Michał Słoniewicz.

"W przypadku tzw. wakacji ustawowych, z obserwacji w oparciu o dane w BIK przekazywane przez banki wynika, że jest ich niewiele. Według stanu na 10 sierpnia, do bazy BIK zaraportowano dla klientów indywidualnych niespełna 1,6 tys. kredytów na kwotę 171,4 mln zł" - dodał.

Czytaj także: COVID-19: wszystko, co warto wiedzieć o nowych, ustawowych wakacjach kredytowych >>>

Dyrektor poinformował, że banki dokonują aktualizacji informacji o historii kredytowej klienta w bazie BIK standardowo dwa razy w tygodniu lub dodatkowo wskazują, które kredyty są objęte bankowymi lub ustawowymi wakacjami kredytowymi.

"Właściwe oznaczenie i rozróżnienie wszelkich zdarzeń na rachunku, raportowanych przez banki, pozwala odróżnić to wyjątkowe zdarzenie, jakim jest zawieszenie (odroczenie) spłaty rat kredytowych w wyniku pandemii koronawirusa COVID-19 od innych zmian na rachunku klienta np. standardowych restrukturyzacji" - powiedział Słoniewicz.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: termin składania wniosków przedłużony do końca września >>>

Umowne odroczenia spłat kredytów według danych zaraportowanych przez banki w BIK.

 29 czerwca3 sierpnia10 sierpniaróżnica 10VIII/ 29VI
liczba (w tys. sztuk)642539,9508-134 tys.
wartość (w mld zł)5345,743,2-9,8 mld zł

Ustawowe wakacje kredytowe według danych zaraportowanych przez banki w BIK.

 3 sierpnia10 sierpniaróżnica 10VIII/ 29VI
liczba (w sztukach)11011587486
wartość (w mln zł)121,9171,449,5 mln zł

Moratoria kredytowe

Banki w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 oferują swoim klientom moratoria kredytowe popularnie nazywane "wakacjami kredytowymi”, które umożliwiają odroczenie spłat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych części rat. Oferta wakacji kredytowych jest podobna w całym sektorze, bowiem jest oparta na zasadach wypracowanych wspólnie przez banki należące do Związku Banków Polskich.

Pierwotnie moratorium bankowe obowiązywało do 30 czerwca 2020 roku, ale zostało przedłużone do końca września 2020 roku.

Z informacji przedstawianych przez banki wynika, że szczytowy okres wniosków o wakacje kredytowe przypadał pod koniec marca i na początku kwietnia, a później zainteresowanie tą formą pomocy wyraźnie spadło.

Wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0

Banki oferują także klientom wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, obowiązującej od 23 czerwca, w ramach której klienci którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca mają prawo do zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek w okresie zawieszenia wykonywania umowy.

Z informacji płynących z banków wynika, że bezpłatne wakacje kredytowe do tej pory cieszyły się niewielkim zainteresowaniem. mBank informował, że pod koniec czerwca 2020 roku złożono 23 wnioski o pomoc w ramach tego moratorium, z czego pomoc przyznano 19 kredytobiorcom, a Bank Millennium informował o kilkunastu wnioskach złożonych do początku lipca.

Giełdowe banki nie publikują jednolitej, spójnej statystki dotyczącej zaangażowania kredytowego z aktywnymi wakacjami kredytowymi. Z danych poszczególnych banków wynika jednak, że kredyty te stanowiły pod koniec II kwartału 2020 roku sporą część portfeli kredytowych.

ING Bank Śląski informował, że na koniec czerwca kredyty z zatwierdzonymi wakacjami kredytowymi stanowiły 7,6 proc. portfela kredytowego ogółem, 4,3 proc. portfela kredytów hipotecznych i 10,4 proc. pozostałych kredytów detalicznych.

W przypadku Santander Bank Polska 6 proc. portfela segmentu detalicznego było objętych wakacjami, z kolei PKO BP informował, że udział kredytów z moratorium w portfelu kredytów mieszkaniowych wynosi 7 proc., a w przypadku kredytów konsumpcyjnych jest to 6 proc. Na koniec czerwca około 10 proc. całego portfela kredytowego Banku Millennium była objęta wakacjami kredytowymi, a w Pekao wakacjami było objęte 6 proc. portfela kredytów detalicznych.

Kluczową kwestią dla banków, mającą wpływ na ich wyniki w kolejnych kwartałach, będzie jakość portfela kredytów, które wcześniej były objęte wakacjami kredytowymi.

mBank pod koniec lipca oceniał, że jakość kredytów po wygaśnięciu pierwszych moratoriów kredytowych wygląda dość dobrze, jednak prawdziwy obraz sytuacji znany będzie jednak w październiku.

Wiceprezes Banku Pekao Marcin Gadomski na początku sierpnia informował PAP Biznes, że bank nie obserwuje jednoznacznych sygnałów pogorszenia jakości kredytów po wygaśnięciu pierwszych moratoriów kredytowych klientów indywidualnych.

Podał, że zaledwie parę procent z tych klientów wykazuje drobne opóźnienia po zakończeniu wakacji, ale może to nie wynikać z ich problemów finansowych.

Bank Millennium nie przewidywał z kolei, żeby druga połowa 2020 roku przyniosła dalsze, znaczące pogorszenie się kosztów ryzyka.

Pomimo tej względnie dobrej sytuacji, część banków zdecydowała się w wynikach II kwartału podwyższyć rezerwy na portfele kredytowe, objęte wakacjami kredytowymi.

ING Bank Śląski zwiększył rezerwę na kredyty detaliczne, które były objęte moratoriami kredytowymi bowiem zakładał, że część z nich będzie podlegało restrukturyzacji. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: