Mobilna bankowość dla firmy

Finanse i gospodarka

Małe i średnie firmy, by zwiększyć konkurencyjność, wdrażają rozwiązania, które pozwalają szybciej i skuteczniej dotrzeć do klientów. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą więc banki wprowadzające produkty przeznaczone dla użytkowników smartfonów i tabletów.

Małe i średnie firmy, by zwiększyć konkurencyjność, wdrażają rozwiązania, które pozwalają szybciej i skuteczniej dotrzeć do klientów. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą więc banki wprowadzające produkty przeznaczone dla użytkowników smartfonów i tabletów.

Wykorzystując technologie mobilne przedsiębiorcy mają nie tylko pełny dostęp do swoich kont bankowych. Mogą również ubiegać się o kredyty i przeprowadzać transakcje bezgotówkowe przy użyciu kart płatniczych. Expander podpowiada, jakie nowości proponują banki i jak wykorzystać je w biznesie, by wyróżnić się w wyścigu o Klienta.

Oszczędzaj czas i pieniądze

Z każdym rokiem coraz większa liczba indywidualnych klientów banków decyduje się zarządzać swoimi finansami przez sieć. Podobnie jest z przedsiębiorcami. Bankowość internetowa jest bowiem nie tylko szybsza, ale często również i tańsza. Podobnie dzieje się z bankowością mobilną, z której korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Możliwość prowadzenia transakcji w czasie podróży, siedząc wygodnie przed telewizorem czy stojąc w korku, otwiera dla nich nowe możliwości i pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. - Nowe rozwiązania w znaczący sposób zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw oraz pozwalają dotrzeć do klientów, którzy coraz większą uwagę przykładają do szybkości i wygody - wyjaśnia Paweł Kołtun, dyrektor ds. rozwoju sieci finansowania przedsiębiorstw, Expander.

Telefonem po kredyt

Według badań MEC, już ponad 31 proc. Polaków jest w posiadaniu smartfonów, a sprzedaż tabletów rośnie w ogromnym tempie. Nie dziwi więc fakt, że banki decydują się na wprowadzanie nowych produktów, przystosowanych do technologii mobilnych. Dostęp do konta przez aplikację to już podstawa. Oprócz tego, używając telefonu przedsiębiorcy mogą regulować rachunki, dokonywać wypłat z bankomatów, przesyłać pieniądze na numery telefonów kontrahentów przy użyciu technologii zbliżeniowych, a nawet ubiegać się o kredyt. Oferta jednego z polskich banków obejmuje taki produkt nawet dla firm, które wcześniej nie były klientem tej instytucji. Wnioski można składać przy użyciu specjalnej platformy. Taka formuła pozwala w znaczący sposób przyśpieszyć cała procedurę przyznawania kredytu, co zwiększa możliwości inwestycyjne firm i pozwala szybciej reagować na nieprzewidziane wydatki. - Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują urządzenia mobilne do prowadzenia interesów - kontaktów z klientami, nadzorowania działań firmy, współpracy z kontrahentami. Zarządzanie finansami przy użyciu tych technologii to kolejny element nowoczesnego modelu prowadzenia biznesu - podaje Paweł Kołtun, Expander.

Przede wszystkim mobilność

Ciągły kontakt z klientem wymusza na przedsiębiorcach gotowość do częstego przemieszczania się.  Nowe rozwiązania dają im szansę na prowadzenie transakcji w każdych warunkach. Telefon wyposażony w aplikację mPOS będzie w stanie przyjąć wpłaty bez standardowego terminala POS obsługującego kart płatnicze. Aplikacja ta umożliwia uniknięcie opłat za dzierżawę terminala, co zmniejsza koszty całej transakcji oraz powala przyśpieszyć odbiór należności od klientów. - Obawy może budzić jedynie bezpieczeństwo bankowości w nowym, mobilnym wydaniu. W tej kwestii bankowcy działają wspólnie opracowując specjalne rekomendacje mające wyznaczyć standardy, które w najwyższym stopniu zagwarantują bezpieczną i bezawaryjną obsługę.  Warto zauważyć, że żadne usługi nie są wprowadzane bez uprzednich testów bezpieczeństwa - przypomina Paweł Kołtun, Expander.

Jak wskazuje ekspert Expandera, pomimo rosnącego zainteresowania bankowością mobilną dla firm, liczba banków, które mają w swojej ofercie takie rozwiązania jest jednak jeszcze mocno ograniczona. - Duże zainteresowanie klientów oraz bardzo szybki wzrost liczby transakcji przeprowadzanych przy użyciu technologii mobilnych daje jednak podstawy do twierdzenia, że niebawem ilość instytucji bankowych oferujących takie rozwiązania wzrośnie. Obecnie tylko niewielka część banków ma systemy płatności mobilnych, lecz od przyszłego roku mają one być wprowadzone do oferty kolejnych instytucji - twierdzi Paweł Kołtun, Expander.

Źródło: Expander

Udostępnij artykuł: