mObywatel w pociągach PKP Intercity. W czasie kontroli wystarczy aplikacja

Bez krawata

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) chce upowszechniać aplikację mObywatel, która m.in. dzięki usłudze mTożsamość pozwala zastąpić dokument ze zdjęciem, poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Usługa jest już honorowana przy potwierdzaniu tożsamości w pociągach PKP Intercity, poinformował minister i przedstawiciele przewoźnika.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk
Minister cyfryzacji Marek Zagórski i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) chce upowszechniać aplikację mObywatel, która m.in. dzięki usłudze mTożsamość pozwala zastąpić dokument ze zdjęciem, poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Usługa jest już honorowana przy potwierdzaniu tożsamości w pociągach PKP Intercity, poinformował minister i przedstawiciele przewoźnika.

Można już przy pomocy aplikacji #mObywatel legitymować się w pociągach #PKPIntercity @MC_GOV_PL

"Od kilku dni jest faktem, że można przy pomocy aplikacji mObywatel legitymować się w pociągach PKP Intercity. Chcieliśmy też powiedzieć, że inicjujemy taką akcję, i zaczynamy od PKP Intercity, że będziemy chcieli upowszechniać tę aplikację" - powiedział Zagórski podczas konferencji prasowej.Wskazał, że będzie można jej używać m.in. w urzędach, hotelach, wypożyczalniach sprzętu i wszędzie, gdzie jest potrzebne potwierdzenie tożsamości. W miejscach honorujących mTożsamość pojawią się specjalne naklejki.

Podróżni mogą potwierdzać swoją tożsamość przy pomocy smartfona

Dzięki honorowaniu usługi w PKP IC podróżni mogą potwierdzać swoją tożsamość przy pomocy smartfona. Wprowadzona przez PKP Intercity zmiana to ułatwienie przede wszystkim dla osób kupujących bilety przez internet, jak również korzystających np. z ulg przysługujących z racji wieku. W pierwszym przypadku można okazać mTożsamość zamiast dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W drugim można okazać mLegitymację, która również jest częścią aplikacji mObywatel.Czytaj także: Dane z dowodu rejestracyjnego już na smartfonach, w aplikacji mObywatel >>>"To duże ułatwienie, dzięki któremu do podróży pociągiem wystarczy teraz jedynie telefon z aplikacją mObywatel i elektroniczną wersją biletu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce" - dodał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi mTożsamości wyświetlonej przez podróżnego na ekranie smartfona. Funkcjonalność w aplikacji mObywatel będzie także uznawana przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

Czym jest mTożsamość?

mTożsamość to usługa dostępna w bezpłatnej publicznej aplikacji mobilnej mObywatel, która w niektórych przypadkach pozwala zastąpić dokument ze zdjęciem. Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia, zdjęcia użytkownika, numeru dowodu osobistego, terminu jego ważności oraz informacji o tym, kto wydał dowód osobisty. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.mObywatel to oficjalna aplikacja rządowa, która ma umocowanie ustawowe. Za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Z aplikacji korzysta ponad 300 tysięcy osób.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: