Moneta „50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich”

Bankowość

W środę 18 listopada Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę 10 zł upamiętniającą 50. rocznicę wystosowania orędzia przez biskupów polskich do niemieckich.

Na rewersie monety upamiętniającej orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich znajdują się wizerunki trzech wybitnych postaci powojennej historii Kościoła i Polski: ks. kardynała Bolesława Kominka – pomysłodawcy listu, ks. kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża, oraz zwierzchnika Kościoła w Polsce, Prymasa Tysiąclecia, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na awersie znajduje się naniesiony w technice mikrodruku fragment listu oraz wyeksponowany historyczny fragment tekstu: “udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Moneta, którą zaprojektował Robert Kotowicz, zostanie wyemitowana w nakładzie do 25 tys. sztuk. Od 18 listopada będzie dostępna w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym www.kolekcjoner.nbp.pl. po cenie emisyjnej wynoszącej 100 zł. Więcej informacji o monecie, w tym jej wizerunek, znajduje się w folderze numizmatycznym.

151119.nbp.01.600x400

Uroczysta promocja monety odbędzie się 18 listopada o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu, podczas otwarcia wystawy “Pojednanie / Versöhnung in progress. Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.”

Kolejne emisje monet kolekcjonerskich zostały zaplanowane na 3 grudnia. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety złotą i srebrną z serii “Skarby Stanisława Augusta” (temat “Kazimierz Jagiellończyk”) oraz srebrną z serii “Historia monety polskiej” (temat “Półgrosz Władysława Jagiełły”).

Źródło: Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: