Monety na 200-lecie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Finanse i gospodarka

W środę 4 maja Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety upamiętniające 200. rocznicę powstania największej i najstarszej uczelni przyrodniczej w Polsce -  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – złotą dwustuzłotówkę i srebrną dziesięciozłotówkę.

W środę 4 maja Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety upamiętniające 200. rocznicę powstania największej i najstarszej uczelni przyrodniczej w Polsce -  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – złotą dwustuzłotówkę i srebrną dziesięciozłotówkę.

Jej początki sięgają 1816 roku, kiedy powołano Instytut Agronomiczny skierowany do przyszłych zarządców ziemskich i wykwalifikowanych robotników. – Był czwartą tego typu uczelnią w Europie – podkreśla prof. Andrzej Radecki, wykładowca. W latach 1816-1830 studiowały tam 122 osoby, w 1918 – 460 a w 1939 r. -1,4 tys. – Dzisiejsza SGGW to doskonale wyposażony, dynamicznie się rozwijający ośrodek naukowo-badawczy o uznanej pozycji w kraju i za granicą. Obecnie na 13 wydziałach kształci się 25 tys. studentów i doktorantów, a wypracowywane przez naukowców SGGW rozwiązania unowocześniają przemysł i rolnictwo. – dodaje profesor.

Wizerunki monet zaprojektował Sebastian Mikołajczak. Rewers srebrnej monety przedstawia logo obchodów rocznicy powstania uczelni. Dodatkowym elementem jest zarys Pałacu Ursynowskiego (obecnej siedziby) oraz budynek przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie odwołujący się do historii uczelni. Awers to godło Rzeczpospolitej otoczone przez pierścienie symbolizujące dwustuletnią historię szkoły – warto dodać, że pierścienie te zostały pokryte farbą fluorescencyjną, zastosowaną po raz pierwszy na monecie kolekcjonerskiej NBP, którą naniesiono metodą tampondruku. Rewers złotej monety obrazuje historyczne godło SGGW oraz zarys Pałacu Ursynowskiego wraz z gwiazdami nad orłem trzymającym gałązkę oliwną i palmę akademicką. Na awersie tej monety umieszczono kłosy zbóż przypominające swym kształtem Pałac Ursynowski. Więcej informacji na temat monet oraz uczelni można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP.

Monety znajdą się w sprzedaży w środę 4 maja. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wyniesie 125 zł, a złotej dwustuzłotówki 2800 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w zakładce „Monety okolicznościowe NBP”.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Udostępnij artykuł: