Monitor spółdzielczy: luty 2009

NBS 2009/02

SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE? Jerzy Pruski, prezes PKO BP i Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao wyrazili w mediach wspólne stanowisko w związku z niepokojącą sytuacją na rynku kredytowym.

Załamanie rynku hurtowego, który w wielu krajach finansował nawet 50 proc. wartości kredytów, ograniczyło polskim bankom dostęp do zagranicznych kapitałów. W 2008 r. banki działające w Polsce pozyskały najwyższe w historii wolumeny depozytów, głównie od ludności. Łączny przyrost depozytów wyniósł ok. 88 mld zł, w tym depozytów ludności – 60 mld zł (wzrost o 25 proc.), a instytucji rządowych i samorządowych – 10 mld zł. Przepływ środków z funduszy inwestycyjnych na depozyty bankowe można szacować na blisko 31 mld zł. Na koniec 2008 r. sektor posiadał nadwyżkę kredytów nad depozytami 40 mld zł.

Zdaniem bankowców wzrost kredytów w polskim sektorze bankowym może zmniejszyć się z około 145 mld zł do ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: