Monitor spółdzielczy: marzec 2010

NBS 2010/03

Sektor bankowy ma pod górę UKNF poinformował, że w 2009 r. banki zarobiły 8,7 mld zł, tj. o 5 mld zł (36 proc.) mniej niż rok wcześniej. Wynik działalności bankowej wzrósł o 2 proc. do 49,5 mld zł.

Wynik finansowy brutto spadł z 16,78 mld zł do 10,71 mld zł. Za spadek zysku o ponad jedną trzecią odpowiadają przede wszystkim rekordowe odpisy na poziomie 12 mld zł (wyższe o 5,3 mld zł) przy współczynniku wypłacalności 13,3 proc.(w 2008 r. 11,2 proc.). W 2009 r. aktywa banków wzrosły zaledwie o 20 mln zł do około 1 mld zł. Zdaniem analityków na rynku bankowym zapowiada się olbrzymia konkurencja przy wolno rosnącym popycie na usługi. Należy oczekiwać małych zwyżek wolumenów kredytów, niewielkiej poprawy marż, zakończenia programów cięcia kosztów i nadal wysokich rezerw.

Rekomendacja T

KNF wydała Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów detalicznych. Na rekomendację ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: