Monitor spółdzielczy: styczeń 2010

NBS 2010/01

NBP MIERZY PULS W 2009 r. aż 21 banków (13,9 proc.) zanotowało stratę (1,2 mld zł) - wynika z raportu NBP. Tempo udzielania nowych kredytów jest obecnie zbliżone do sytuacji z 2005 r.

Kryzys miał najmniejszy wpływ na dynamikę kredytów konsumpcyjnych, a największy na kredyty w sektorze firm oraz kredytów mieszkaniowych, zwłaszcza w walutach obcych. Wśród nowo udzielonych ekspozycji kredytowych 91 proc. stanowią te w walucie krajowej. Zdaniem NBP w 2010 r. niepewność co do koniunktury będzie utrudniać bankom ocenę ryzyka zarówno nowo udzielanych kredytów, jak i istniejącego portfela. Duży wpływ może mieć ograniczenie dźwigni finansowej w związku z pogorszeniem sytuacji banków matek na Zachodzie.

Wyraźnie wzrósł odsetek kredytów zagrożonych (10 proc.), który jest jednak ponad dwukrotnie niższy od rekordowego w 2003 r. (22 proc.).

EKSPRESOWA REKOMENDACJA

Banki przygotowują już procedury do Rekomendacji T. Komisja ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: