Monitor spółdzielczy: styczeń 2011

NBS 2011/01

SZCZĘŚLIWI KLIENCI Ponad 129 tys. klientów wzięło udział w ogólnopolskim konkursie promocji kont osobistych w bankach Grupy BPS. 6 stycznia br. w centrali Banku BPS pod nadzorem przedstawicieli Ministerstwa Finansów odbyło się losowanie nagród. Do klientów Grupy BPS trafiło m.in. 16 samochodów Chevrolet Spark, 254 telewizorów Sharp i 528 laptopów Dell

SZCZĘŚLIWI KLIENCI Ponad 129 tys. klientów wzięło udział w ogólnopolskim konkursie promocji kont osobistych w bankach Grupy BPS. 6 stycznia br. w centrali Banku BPS pod nadzorem przedstawicieli Ministerstwa Finansów odbyło się losowanie nagród. Do klientów Grupy BPS trafiło m.in. 16 samochodów Chevrolet Spark, 254 telewizorów Sharp i 528 laptopów Dell

SEKTOR W DOBREJ FORMIE

Z raportu NBP o stabilności systemu finansowego wynika, że żaden bank w Polsce nie znalazł się w sytuacji, która wymagałaby dokapitalizowania ze środków publicznych. ZBP ocenia, że wyniki banków w 2010 r. były lepsze niż rok wcześniej, co wynika z niższych rezerw i poprawy na rynku kapitałowym.

Sektor ograniczył też straty z tytułu walki o depozyty klientowskie. Według danych po III kwartałach ub.r. banki zarobiły 8,6 mld zł, tj. o 25 proc. więcej r./r. Największy przyrost zysku – o 29 proc. r./r. odnotowały banki komercyjne (do 8,1 mld zł), oddziały instytucji miały stratę 102 mln zł, zaś w bankach spółdzielczych wynik finansowy wzrósł o 8 proc. r./r., do 604 mln zł. Fundusze własne zwiększyły się o 10 proc. do 99,8 mld zł, w sektorze BS-ów do 6 mld 815 mln zł. Dokapitalizowanie banków było głównie efektem wzrostu funduszy podstawowych o 9 mld zł oraz zatrzymania części zysków za 2009 r. Po rekordowym zasileniu kapitałów w 2009 r. instytucje finansowe powróciły do praktyki, w której około połowa zysków przeznaczona jest na wypłatę dywidendy.

LOKOMOTYWA PROW

ARiMR wypłaciła już 19,5 mld zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Z podobnego programu w Niemczech wypłacono w przeliczeniu na złotówki mniej o 2,8 mld zł, we Francji – 3,6 mld zł. Rekordowa kwota pieniędzy trafiła do rolnictwa i na wieś w 2010 r. – 8 mld zł. ARiMR zagospodarowała już ok. 80 proc. środków PROW 2007-13. Do wydania pozostało jeszcze ok. 14 mld zł, agencja ma na to czas do 2015 r., zaś umowy z beneficjentami muszą być zawarte do końca 2013 r.

SZABLE W DŁOŃ?

Decyzję o przystąpieniu do Grupy BPS podjęły kolejne banki spółdzielcze zrzeszenia MR Banku: BS w Brańsku, BS w Goworowie, BS w Hajnówce, BS w Kadzidle, BS w Łapach, BS w Myszyńcu, BS w Ostrołęce i BS w Wąsewie. Przypomnijmy: 3 listopada 2010 r. podpisano porozumienie o połączeniu MR Bank S.A. i GBW S.A., którego warunki – m.in. parytet wymiany akcji obu spółek – zostaną ustalone po wycenie obu banków przez wspólnie wybraną firmę audytorską. Pakietem decyzyjnym ponad 25 proc. akcji mazowieckiego banku dysponuje Grupa BPS.

SPÓŁDZIELCZY CATALYST

Z wyliczeń Noble Securities na łamach dziennika „Puls Biznesu” wynika, że obroty obligacjami banków spółdzielczych na rynku Catalyst wyniosły już 54 mln zł. Analitycy przypuszczają, że głównym inwestorem był Dom Maklerski Banku BPS, który uzyskał zezwolenie na kupno obligacji na rachunek własny i klientów. Jako animator rynku prawdopodobnie wystawi papiery banków spółdzielczych do sprzedaży już po wyższej cenie. Pod koniec 2010 r. obracano głównie papierami o najsłabszym kuponie obliczanym według wzoru WIBOR6M plus 3 pkt proc. (3,2 pkt w przypadku BS w Piątnicy). Pozostałe banki spółdzielcze oferują odsetki z marżą 3,5-4 pkt proc. Tę najwyższą płaci PBS w Sanoku i dlatego kupującemu udało się zebrać z rynku tylko część jego papierów.

NASZ BANKOWY LIDER

Mirosław Potulski, prezes Banku BPS zajął czołowe miejsce wśró...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: