Monitor spółdzielczy: październik 2014

NBS 2014/10

NBP ZACISKA PASA Narodowy Bank Polski do końca 2015 r. zwolni 550 osób z ponad 3600 zatrudnionych. Bank tłumaczy zwolnienia wdrożeniem nowych technologii, m.in. w zakresie obiegu dokumentów i bankowości elektronicznej. Plan finansowy NBP na 2014 r. zakłada wynik finansowy na poziomie minus 3,12 mln zł, co przełoży się na brak wpłaty do budżetu państwa. W 2013 r. bank centralny nie wykazał zysku, który w poprzednich latach wynosił nawet kilka miliardów złotych.

BGŻ PO FRANCUSKU

BNP Paribas ogłosił wezwanie do sprzedaży Banku BGŻ po cenie 80,47 zł za akcję. Francuzi podpisali w grudniu 2013 r. umowę z grupą Rabobanku dotyczącą przejęcia pakietu 98,5 proc. akcji BGŻ za 4,2 mld zł. Prawna fuzja BNP Paribas i BGŻ ma nastąpić w I połowie 2015 r., po otrzymaniu zgód KNF. Bank powstały z połączenia zajmie 7. pozycję na polskim rynku. Zaplanowano już rozpoczęcie prac nad rebrandingiem, pełna integracja operacyjna nastąpi w 2016 r. BNP Paribas Bank Polska obsługuje ponad 400 tys. klientów, głównie korporacyjnych, z usług Banku BGŻ korzysta 1,2 mln klientów indywidualnych i firm. Aktualnie francuski bank prowadzi działalność w 80 krajach.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: