Monitor spółdzielczy: styczeń 2013

NBS 2013/01

SUPERNADZÓR MADE IN EBC 1 marca 2014 r. rozpocznie działalność centralny europejski nadzór bankowy (EBA) ulokowany w strukturze Europejskiego Banku Centralnego. Supernadzór ma bezpośrednio kontrolować tylko banki o aktywach ponad 30 mld euro. EBC uzyskał kompetencje, aby w sytuacjach nadzwyczajnych podejmować interwencje wobec wszystkich 6000 banków z eurolandu. EBA nie będzie mogła podejmować decyzji bez poparcia ze strony krajów nienależących do nadzoru EBC.

BANKIERZY NA ZASIŁKU

BNP Paribas zamierza zwolnić 410 pracowników (co siódmego). Zwolnienia zostaną przeprowadzone od czerwca do połowy 2013 r. To już piąty bank w Polsce, który zapowiada zwolnienia. Wcześniej informował o tym m.in. Citi Handlowy, który zwolni maksymalnie 590 osób, a ponadto zamknie placówki w mniejszych miejscowościach i zrezygnuje z obsługi klientów mniej zamożnych. Łącznie w sektorze pracę straci ponad 2 tys. bankowców. Sektor bankowy w Polsce zatrudnia blisko 200 tys. pracowników, dla porównania tylko w londyńskim City pracuje 280 tys. osób.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: