Monitoring i bezpieczeństwo: Trojany coraz mniej groźne

NBS 2009/03

Klienci banków internetowych, oprócz szerokiego zakresu dostępnych funkcji, oczekują przede wszystkim bezpieczeństwa świadczonych usług. Tu stosowane są coraz wymyślniejsze zabezpieczenia.

Mieczysław T. Starkowski

Polskie banki są dobrze chronione. Systemy bankowości elektronicznej są regularnie testowane przez wyspecjalizowane firmy audytorskie. Ale ofiarami przestępczości internetowej najczęściej padają użytkownicy, którzy nie są dość ostrożni. Dlatego edukacja jest równie cenna, jak potężne inwestycje w nowe zabezpieczenia. Bankowość elektroniczna rozwija się w naszym kraju niezwykle szybko. Według danych Związku Banków Polskich w końcu ub.r. korzystało z niej już 12,5 mln osób. Z tego 8 mln stanowiły konta używane aktywnie, czyli do przeprowadzenia co najmniej 4 transakcji w ciągu miesiąca. Zdaniem Remigiusza W. Kaszubskiego, dyrektora zespołu systemu płatniczego i bankowości elektronicznej w ZBP, za kilka lat będzie ich prawdopodobnie 20 mln.

Trochę się ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: