Moody’s: możliwa kontynuacja osłabiania siły instytucjonalnej po wyborach prezydenckich negatywna dla ratingu Polski

Gospodarka

Po wyborach prezydenckich prawdopodobna jest kontynuacja osłabiania siły instytucjonalnej w Polsce i jest to czynnik negatywny dla ratingu - oceniła we wtorkowym raporcie agencja ratingowa Moody's.

Moody's
Fot. stock.adobe.com/Alexey Novikov

Po wyborach prezydenckich prawdopodobna jest kontynuacja osłabiania siły instytucjonalnej w Polsce i jest to czynnik negatywny dla ratingu - oceniła we wtorkowym raporcie agencja ratingowa Moody's.

#Moodys: po wyborach prezydenckich prawdopodobna jest kontynuacja osłabiania siły instytucjonalnej w Polsce i jest to czynnik negatywny dla ratingu #wybory #wybory2020 #WyboryPrezydenckie #WyboryPrezydenckie2020

"Po wyborach prezydenckich prawdopodobna jest kontynuacja osłabiania siły instytucjonalnej w Polsce, jest to czynnik negatywny dla ratingu" - napisano w tytule raportu.

Ryzyko dla średnioterminowej konkurencyjności Polski

"A. Duda powtarzał w trakcie kampanii wyborczej, że będzie nadal wspierać instytucjonalne i gospodarcze reformy PiS. Spodziewamy się, że reformy te w dalszym stopniu osłabią siłę instytucjonalną (Polski) i niosą ze sobą ryzyko dla średnioterminowej konkurencyjności Polski, co jest czynnikiem negatywnym dla ratingu" - dodano.

Czytaj także: Wybory prezydenckie – trzy trudne lata dla obozu władzy >>>

Według Moody's, od objęcia władzy w 2015 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości wdrożył szereg reform, które "zagrażają praworządności w Polsce poprzez osłabienie niezależności sądownictwa".

Na skutek tego, jak wskazano w raporcie, wskaźniki WGI (World Governance Indicators) Banku Światowego dla Polski osłabiły się.

"Reelekcja Dudy pomoże utrzymać rządowi ekspansywną politykę gospodarczą i fiskalną"

"Reelekcja Dudy pomoże także utrzymać rządowi ekspansywną politykę gospodarczą i fiskalną. Już przed pandemią koronawirusa rządowa polityka fiskalna zakładała między innymi hojne wsparcie finansowe dla rodzin i emerytów, a także wzrost płacy minimalnej, co niesie ze sobą ryzyko dla konkurencyjności kraju w średnim terminie" - napisano.

"Przy reelekcji Dudy na prezydenta na kolejne 5 lat i braku wyborów powszechnych aż do wyborów parlamentarnych w 2023 r., polityka rządu PiS może być kontynuowana bez przeszkód przez co najmniej 3 lata" - dodano.

Kontynuacja sporu na linii Polska-Unia Europejska

Moody's ocenia, że wynik wyborów prezydenckich wskazuje także na kontynuację sporu na linii Polska-Unia Europejska.

W wyborach na prezydenta RP wybrany na drugą kadencję został Andrzej Duda z 51,03 proc. poparcia. Rafał Trzaskowski uzyskał 48,97 proc. głosów. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Moody's zaplanowany jest na 11 września.

 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: