Moody’s potwierdził rating depozytów Banku Pekao, aktualizacja ocen w reakcji na plany przejęcia Idea Banku

Z rynku

Moody's Investors Service utrzymał długoterminową ocenę depozytów Banku Pekao na poziomie A2, krótkoterminową ocenę depozytów na poziomie P-1 oraz stabilną perspektywę dla długoterminowej oceny depozytów, podał bank.

Bank Pekao S.A. - Logo
Bank Pekao - Logo (źródło: Pekao S.A.)

Moody's Investors Service utrzymał długoterminową ocenę depozytów Banku Pekao na poziomie A2, krótkoterminową ocenę depozytów na poziomie P-1 oraz stabilną perspektywę dla długoterminowej oceny depozytów, podał bank.

Równocześnie agencja Moody's obniżyła ocenę indywidualną (Baseline Credit Assesment) i skorygowaną ocenę indywidualną (Adjusted Baseline Credit Assesment) do poziomu baa2 z poziomu baa1 oraz długoterminową ocenę ryzyka kontrahenta (Counterparty Risk Rating) do poziomu A2 z poziomu A1.

Czytaj także: S&P: przejęcie Idea Banku neutralne dla profilu ryzyka i modelu biznesowego Pekao >>>

Oceny ratingowe dla banku

"Oceny ratingowe dla banku po ich aktualizacji są następujące:

  • długoterminowa ocena depozytów: 'A2'; perspektywa: 'stabilna';
  • krótkoterminowa ocena depozytów: 'P-1';
  • ocena indywidualna (BCA): 'baa2';
  • skorygowana ocena indywidualna (Adjusted BCA): 'baa2';
  • długoterminowa ocena ryzyka kontrahenta (CRR): 'A2';
  • krótkoterminowa ocena ryzyka kontrahenta (CRR): 'P-1';
  • długoterminowa opinia o ryzyku kontrahenta (CRA): 'A2(cr)';
  • krótkoterminowa opinia o ryzyku kontrahenta (CRA): 'P-1(cr)'" - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Przymusowa restrukturyzacja i umorzenie akcji Idea Banku obciążą wynik Getin Holding kwotą 151,17 mln zł w 2020 r. >>>

Przejęcie Idea Banku

Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez Moody's, aktualizacja ocen ratingowych jest następstwem ogłoszenia przez bank nabycia niektórych aktywów i zobowiązań Idea Banku w wyniku zastosowania instrumentu przymusowej restrukturyzacji w stosunku do Idea Banku, podkreślono.

"Stabilna perspektywa dla ocen ratingowych odzwierciedla oczekiwanie agencji ratingowej, że bank z powodzeniem zrealizuje transakcję zgodnie z przedstawionym harmonogramem, utrzymując zasadniczo wskaźniki finansowe na poziomach zbliżonych do obecnych" - podsumowano.

Czytaj także: Dużo pytań i wątpliwości wokół przymusowej restrukturyzacji Idea Banku >>>

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

Udostępnij artykuł: